Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk’ten çok konuşulacak Gara Operasyonu açıklaması

Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'ın konuğu olan Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk Gara ile ilgili çok konuşulacak açıklamarda bulundu

5. Boyut'ta Merdan Yanardağ, Gazeteci Mehmet Tezkan, Gazeteci Fikret Bila ve Siyasi Analist Eren Erdem'in konuğu, Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk oldu.

Solmaztürk, Gara Operasyonu sonrası başlayan tartışmaları değerlendirdi. "Cumhurbaşkanı'nın beklentisi yani operasyonun başladığı o gece 'bu kardeşlerimizi kurtarmak istedik' beklentisiyle askeri makamların ifadelerine göre elde edilebilecek sonuç birbirleriyle örtüşmüyor. Bu nedenle de haklı olarak Erdoğan'ın çok kızgın ve sinirli olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullanan Solmaztürk, "Burada tartışılması gereken Erdoğan'ın beklentisiyle, askeri makamların -Hulusi Akar da dahil- aslında başaramayacakları bir rehine kurtarma operasyonu konusunda anlaşıldığına göre Cumhurbaşkanı'na yanlış izlenim vermiş olmaları. Bu nasıl oldu? Yani karar alma mekanizması, askeri, siyasi ve sivil nasıl gelişti de sonuç olarak buraya gelindi? Aslında bunun tartışılması lazım" dedi.

Emekli Tuğgeneral Solmaztürk, önceki gün katıldığı Tele1 yayınında, operasyonundaki yanlışları anlatmıştı.

Operasyondaki riskler

Rehinelerin başında olan kişiler rehineleri öldürmeye teşebbüs etmeden önce onlaar müdahale edebilecek miyiz?
Mesela bu durumda yani Gara' daki olayda oraya geldiniz.
O kapıdan girişlerden hangisinden gelirse bilmiyorum. O gelişler rehinelerin bulunduğu yer arasında ne kadar mesafe var?
Burada nasıl bir ortam var?
Buradaki tehdit nedir?
Burada nöbetçiler var mı?
Burası kaç saniye de gidilebilir.
İşte oradaki PKK'lı teröristlerin nasıl etkisiz hale getirilir?
Yani sessizce susturuculu silahlarla bunu da öldürecek misiniz?
Veya şok edici mühimmat. Bu kullanacaksınız.
Bunları eğer mümkünse tabi.

Uyuşturucu gaz kullanılabilirdi?

Mesela bunları uyuşturucu gaz ile bunları uyutacak mısınız?
Ama her halükarda fark edilmenizden itibaren rehinelerin yanına ulaşana kadarki süre içinde rehinelerin öldürülmesini önleyecek bir hazırlığınızın olması lazım.
Bu garantiyi almadınız. Böyle bir operasyona girişmek, çok büyük bir risk.
Şimdi istihbarat bu bilgiyi verdi.
Buna rağmen bu risk gözü alındı.
Ama operasyonel olarak planlamada ve uygulamada bir hata oldu da bu riski bertaraf edilecek grekli uygulama yapılamadı mı?
Veya istihbarat çok büyük bir risk var.

"Uygulamada hata olduğunu sanmıyorum, kararda hata olabilir"

Bu rehineleri canlı kurtaramayabiliriz. Kurtaramama ihtimalim çok yüksek dedi. Buna rağmen askeri karar alıcılar, hayır bu operasyoun yapacağız planlamayı buna göre yapın dedi.
Siyasi otorite de bunu onayladı. İşte burada bir karar hatası olabilir.
Eğer böyleyse bu uygulama ile ilgili bir hata olduğunu zannetmiyorum. En azından bizi bize gösterilen resim içinde benim bir asker olarak emekli bir asker olarak okumama göre operasyonel bir hata yok. Yani operasyon doğru planlanmış.
İlk ölen 3 şehit var. Biri yaralı 3 şehidimiz var. Bunları bir yerde daha söyledim. Tekrar söylüyorum. Büyük ihtimalle buraya sessizce yaklaşmak ve mümkün olduğu kadar yakına gitmek üzere önceden sızdırılan tim ve timlerden biri onu bilemiyorum.
Bir de şu var.Tabii operasyonun amacı rehine kurtarmak mı Yoksa karayı temizlemek mi deniyor.
Çünkü zaten rehine kurtarma operasyonu yapmaya gidiyorsanız mutlaka dikkati başka yere çekmeniz lazım. Yani ya çok uzak bir hedefe öleceksiniz ya da geniş bir hedefe yöneleceksiniz ki oraya yönlenmediğiniz anlaşılsın.

Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk kimdir?

Emekli piyade (kurmay) tuğgeneral (Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 2005), stratejist, siyaset analizcisi. Uluslararası ilişkiler, politik-askeri stratejik planlama, milli güvenlik siyaseti geliştirme alanlarında; NATO ve/veya Birleşmiş Milletler çerçevesinde icra edilen Körfez Savaşı, Irak Savaşı, Bosna-Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Kosova, El Halil (Filistin), Afganistan gibi milli, çok uluslu ve koalisyon stratejik operasyonlarına ilişkin olarak siyaset belirleme ve harekat planlamasında görev aldı.
 

 

Politika