Emtia piyasalarında geçen hafta sert düşüşler öne çıktı

Emtia piyasalarında geçen hafta sert düşüşler öne çıktı

Emtia piyasalarında geçen hafta para politikaları ve Çin ekonomisine ilişkin belirsizlikler sebebiyle sert düşüşler öne çıktı.

Emtia piyasalarında geçen hafta para politikaları ve Çin ekonomisine ilişkin belirsizlikler sebebiyle sert düşüşler öne çıktı.

Emtia piyasası, düşüşlerin yoğun olduğu bir haftayı geride bıraktı.

Para politikalarına ve Çin ekonomisine ilişkin belirsizlikler bu düşüşlerdeki en mühim nedenler olarak öne çıktı.

ABD'de enflasyonla savaşım kapsamında atılan ultra şahin adımlara rağmen istenilen sonuçlara ulaşılamaması daha fazla faiz artışını gündeme getirdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD Senatosu'nun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi'nde yapmış olduğu konuşmada, son ekonomik verilerin beklenenden daha kuvvetli geldiğini, bunun da faiz oranlarının nihai seviyesinin tahmin edilenden daha yüksek olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Fiyat istikrarını tekrardan sağlamanın, muhtemelen bir süre daha kısıtlayıcı bir para politikası duruşunu gerektireceğini vurgulayan Powell, verilerin toplamı daha süratli sıkılaşmanın lüzumlu bulunduğunu gösterirse, faiz artışlarının hızını artırmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Powell'ın konuşmasının peşinden açıklanan iş gücü piyasası verilerle de nihai faiz oranına ilişkin fiyatlamalar yüzde 5,75-6,00 seviyesinde güçlenmeyi sürdürdü.

Öte taraftan, cuma günü açıklanan ziraat dışı istihdam 311 bin, çarşamba günü açıklanan ADP hususi sektör istihdamı da 242 bin kişiyle beklentilerin üstünde gerçekleşti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in 22 Mart'taki görüşmede 50 baz puan faiz artıracağına yönelik beklentiler yüzde 70 seviyesinde dengelenirken, gelecek hafta açıklanacak enflasyon verilerinin fiyatlamalarda oynaklığı çoğaltması umut ediliyor.

Analistler, mayıs ve haziran toplantılarında bankanın 25 baz puan faiz artırmasına kati gözüyle bakıldığını aktararak, temmuz toplantısında da benzer bir adım atılacağına yönelik öngörülerin yüzde 30 seviyesinde bulunduğunu ifade etti.

Diğer taraftan Çin'in 2023 için yüzde 5'lik mütevazi bir ekonomik gelişme hedefi belirleme sonucu, emtia piyasalarındaki iyimserliği azalttı. Çin'de üretici fiyatlarındaki gerileme de ülkedeki ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri yeniden gündeme getirdi.

Ortalama saatlik kazançların beklentilerin altında artması sonrasında altın yükseldi

Geçen hafta altın yüzde 0,7 kıymet kazanırken, gümüş yüzde 3,4, paladyum yüzde 4,7, platin yüzde 1,9 azalış kaydetti.

Fed'in dikkatle izlediği averaj saatlik kazanç verisinin yüzde 0,2 ile beklentilerin altında artması sonrasında hafta süresince düşüş eğiliminde hareket eden altın terfi etti. Piyasa beklentileri, averaj saatlik kazancın söz mevzusu dönemde ocak ayında olduğu benzer biçimde yüzde 0,3 artması yönündeydi.

Çin Merkez Bankası, altın rezervlerini artırmaya devam ettiğine yönelik haberler de altın fiyatlarını pozitif etkiledi.

Baz metallerde ise sert düşüşler görüldü. Bakır yüzde 0,6, kurşun yüzde 2,1, alüminyum yüzde 4,1, nikel yüzde 7, çinko yüzde 4,3 kıymet yitirdi.

Kanadalı First Quantum, Panama'da işlettiği bakır madeniyle ilgili olarak Panama hükümetiyle anlaşmaya vardı. Panama, firmanın bakır konsantresi ihraç etmesine izin verdi.

Çin'de ocak ve şubat aylarında bakır ve alüminyum üretimi terfi etti. Bakır ve alüminyum üretiminin artması tutarları aşağı yönlü etkilerken, First Quantum'la Panama hükümetinin anlaşması da bakıra yönelik arz endişelerini azalttı.

Enerji emtiasında da sert düşüşler görüldü

Haftayı Brent petrol yüzde 4, New York Ticaret Borsasında işlem gören naturel gaz ise yüzde 19 kayıpla tamamladı.

Brent petroldeki düşüşte, dünyanın en büyük petrol tüketicileri ABD ve Çin'deki petrol talebi görünümüne ilişkin belirsizlikler etkili oldu.

ABD'de hava sıcaklıklarının artması naturel gaz fiyatlarının düşmesine niçin oldu LNG talebinin azalması ve LNG ihracatının düşmesi naturel gaz fiyatlarını negatif etkiledi.

Buğday Temmuz 2021'den bu yana en düşük seviyeyi gördü

Geçen hafta düşüş eğiliminin hakim olduğu ziraat emtiası tarafında ise Chicago Ticaret Borsası'nda işlem gören buğday yüzde 1,7, mısır yüzde 2,9, pirinç yüzde 5,6, soya fasulyesi yüzde 1,4 azalış kaydetti.

Buğday, 6,61 dolarla Temmuz 2021'den bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu.

Intercontinental Exchange'de (ICE), pamuk yüzde 7,7, kahve ve kakao yüzde 0,3, kıymet kaybederken, şeker yüzde 1,1 arttı.

Brezilya'da hava koşullarının düzelmesiyle arza yönelik endişelerin azalmasıyla kahve tutarları düştü.

"ABD'de ziraat dışı istihdamdaki yükseliş emtiada satışı getirdi"

Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, ABD'de ziraat dışı istihdamın beklentilerin üstünde gelmesinin emtia fiyatlarında düşüşleri bununla beraber getirdiğini belirtti.

Dolar endeksindeki yükselişin de emtia piyasalarında satışların artmasına yol açtığını ifade eden Ergezen, resesyon endişelerinin etkili olmaya devam ettiğini aktardı.

Ergezen, buğday üretim tahminlerinde artışın sürdüğünü de dile getirdi.

Mısırda yığın beklentilerinin yükseldiğini söyleyen Ergezen, pirinçte de üretim tahminlerinin artmasının satış baskısını artırdığını altını çizdi.

Ergezen, Fransa'da şeker pancarı üretimini düşeceğine ve Hindistan'da şeker üretimini azalacağına yönelik beklentilerin şeker fiyatlarını desteklediğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.