EN ETKİLİ SİLAH: BUĞDAY

EN ETKİLİ SİLAH: BUĞDAY

Rusya doğru ve akıllı bir tarım planlaması yapmanın ne kadar önemli olduğunu kanıtladı. Dünya Ukrayna savaşını değil buğday krizini konuşuyor. Kıtlık tehlikesi büyüyor. Türkiye ise, binlerce kilometre uzağa umut bağladı.Mustafa Aşcıoğlu yazdı.

Mustafa AŞCIOĞLU
Savaşın başlamasından bu yana 108 gün geçti. Rusya’nın Ukrayna operasyonuyla ilgili pek çok şey yazılıp çiziliyor. Pek soru ortaya atılıyor. Sahada işler nasıl gidiyor, Rusya taktik hata mı yaptı, Zelenski geri adım mı atıyor, Putin anlaşmaya yanaşıyor mu, Müzakereler yeniden başlayabilir mi? Soruları çoğaltmak da yanıt verirken saatlerce yorum yapmak da mümkün. 
Ama artık mesele savaşın gidişatı değil, yol açtığı artçılar. En önemlisi de buğday.
Niye mi?
Anlatayım.
Daha önce yazdım bu linki tıklayıp bakın, ama yazıya da geri dönün. Çünkü kıtlık geliyor. Hem de dünya çapında.

Gerçekten de batı Rusya’ya bağımlı. Tabii Türkiye de. Neyse lafı uzatmayayım. Mesele, Ukrayna limanlarında bekleyen buğday yüklü gemiler. Sayısının 84 olduğu belirtiliyor. Ama bu gemiler demir alamıyor. Çünkü Karadeniz’de serseri mayın tehlikesi var. Bunu da yazdım daha önce.

İlgili link:

Bu mayınlar başa bela oldu. Tedarik zinciri kırıldı. Bu sorunu aşmak için diplomatik temaslar yapılmıyor değil. 20 milyon ton olduğu tahmin edilen tahıl ürününü taşıyan gemilerin, mayınlarla dolu Karadeniz’den çıkarılması için bir güvenli koridor açılması bir süredir gündemde. Bunun için de Birleşmiş Milletler’le birlikte Türkiye de mayınların temizlenmesi ve tahıl sevkiyatının gerçekleşebilmesi için devrede.
‘Mister No’ yani ‘Bay Hayır’ lakaplı Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov geçtiğimiz günlerde Ankara’daydı. Güvenli bir tahıl koridoru oluşturulması ele alındı. Ama tahıl sevkiyatı konusunda da çok net bir sonuç çıkmadı. Lavrov, Moskova ile istişare etmek için zaman istedi. Yani elde var sıfır. Yani Rusya bu işe çok da sıcak bakmıyor. Sadece “mış” gibi yapıyor. 
Aslına bakarsanız, Rusya buğday hırsızlığıyla da suçlanıyor. İddiayı ortaya batı medyası attı. Rusya’nın Ukrayna’ya ait yaklaşık 600 bin ton buğdayı, Afrika ve Ortadoğu’ya sattığı öne sürüldü. 
Rusya bu iddiaları yalanlasa da hem ABD hem de AB, dünyaya "Ukrayna mahsulü tahılları Rusya'dan satın almamaya" çağırdı. BM ise çaresiz. Uyarı yapmakla yetiniyor. Çünkü elinden anca bu geliyor. 
Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Direktörü, geçenlerde, buğday krizi için, “küresel gıda güvenliğine açılmış bir savaş” ifadesini kullandı. Kıtlık olabileceğine, orunlu kitlesel göç yaşanabileceğine dikkat çekti. BM yetkilisi, Rusya lideri Putin’e de seslendi. “Başkan Putin eğer kalbiniz varsa limanları açın” sözleriyle. 
Rusya-Ukrayna savaşı Buğday savaşına dönmüş durumda. Dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı olan Rusya, buğday, çavdar, arpa ve mısır ihracatını durdurmuş durumda. Ukrayna buğdayı da Odessa limanından çıkamıyor. Dünya çare ararken, buğday fiyatları da katlanarak artıyor. 
Peki Türkiye?
Türkiye geçtiğimiz yıl yaklaşık 7,5 milyon ton buğday ithal etti. Buğdayın yüzde 66'sı Rusya’dan, yüzde 18'i ise Ukrayna'dan alındı. Rusya ve Ukrayna’dan ithal edilen buğday işleyip ihraç ediliyor. 
Türkiye’de yılda 18-20 milyon ton buğday üretiliyor. Tüketim de bu miktara yakın. Ama yeterli değil. Çünkü yıllar içinde üretim azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'nin buğday üretimi 2015'te 22,6 milyon tondu. 2021'de 17,7 milyon tona düştü. 
Türkiye'de buğday üretimi ciddi şekilde azalırken, Tarım Bakanı Vahit Kirişçi müjdeyi verdi. Türkiye Venezuela'da buğday üretimine başlayacak. Tam 10 bin 569 kilometre uzakta üretilen 100 kilo buğdayın 70 kilosu Türkiye’nin olacak. 30 kilosu da Venezuela’ya bırakılacak. Tarım Bakanı böyle dedi. 
Ama bir yandan da yangınlar var. Yürek yakan yangınlar. Son 15 günde, 337 dönüm buğday tarlası yandı.
Tablo şu şekilde:
yanan-bugday-tarlalari.jpg                       
İhmal mi var yoksa kasıt mı? Yetkililer bir açıklama yapmadı henüz. Ama zaten zorda olan çiftçiye bir ağır darbe daha indi maalesef.
Maliyetler nedeniyle çiftçi perişan. Bitme noktasına gelen Türk tarımını desteklemek ve geliştirmek için somut adım da yok, çözüm önerisi de. “Kendi kendine yeten ülke” gerçeği artık çok eskilerde kaldı. Yanlış politikalar nedeniyle gelinen nokta ortada. 
Ama Rusya öyle mi? Rusya ektiğini biçti ve akla hayale gelmeyecek bir silahla yani buğdayla, dünyayı kendine bağımlı hale getirdi. Rus lider, açık açık batıya, buğday ile meydan okuyor. 
Ne Rus doğalgazı ne Rus gazı ne de başka bir Rus şeyi. Vladimir Putin, nükleer silahlardan bile etkin ve etkili olan “buğday silahı”yla batıya ve Ukrayna’ya diz çöktürürse sakın şaşırmayın. Demişti dersiniz…

Twitter: https://twitter.com/MustafaAscioglu

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem