En fazla yürüyenler İspanyollar oldu

En fazla yürüyenler İspanyollar oldu

Zepp Health , dünya genelinde beş ülkeden (ABD, İspanya, İtalya, Çin ve Rusya) elde ettiği anonim veriler ışığında kullanıcı sağlık durumuna ilişkin 2021 yılı raporunu yayınladı.

Rapor, 2021 yılında dünya genelinde şirketin akıllı giyilebilir cihazlarını kullanan 30 milyondan fazla kullanıcısının verilerinden elde edilen önemli bulguları içeriyor.

Toplanan veriler, kişisel bilgi gizliliğini sağlamak üzere veri maskeleme teknikleri kullanılarak işlendi. Rapora göre en az hareket edenlerin ABD’li kullanıcılar olduğu ve bu kişilerin standart vücut kitle endeksi (BMI) aralığına girme oranlarının da düşük seyrettiği tespit edildi. İtalyanlar en aktif kullanıcılar arasında yer alırken, İspanyollar formda kalmak için daha fazla yol yürüyor.

Zepp Health

Zepp Health cihazlarından elde edilen veriler; adım sayısı, uyku süresi, vücut kitle endeksi (BMI), haftalık ortalama egzersiz süresi ve stres düzeylerini içeriyor. Raporlar, dünyadaki genel sağlık durumunu belli bir perspektife oturtmak için ABD, İspanya, İtalya, Çin ve Rusya’nın dahil olduğu beş ülkeden gelen kullanıcı ölçümlerinin karşılaştırmasıyla oluşturuldu.

Öne Çıkan Önemli Bulgular:

  • Beş ülkeden araştırmaya dahil edilen kullanıcılar, pandemi kısıtlamalarından önceki egzersiz düzenlerini henüz tam olarak toparlayamamış görünüyor.
  • 2020 ile karşılaştırıldığında, günde yedi saatten az uyuyan kullanıcıların sayısı daha fazla olduğu tespit edildi.
  • Dinlenirken bile kalp atış hızı yüksekse ve uyku süreleri de normalden daha düşük seyrediyorsa bu veriler, stres seviyesinin arttığına işaret ediyor.
  • Beş ülkenin tamamında kadınların standart beden kitle endeksine uyumu erkeklere kıyasla daha fazla.
  • Günde ortalama en az adımı Amerikan vatandaşları atıyor. Ayrıca bu ülkedeki kullanıcıların yalnızca %33,3’ü standart beden kitle endeksine sahip.
  • Ortalamada en az uyuyanlar Çinli kullanıcılar oldu.

Zepp Health

Uyku Süresi ve Stres Düzeyi: En güzel uykuyu İtalyanlar uyuyor

Zepp Health’in uyku süresi, stres seviyesi ve BMI arasındaki korelasyona ilişkin analizlerine göre, günde 7-8 saat uyuyan çoğu kullanıcının daha düşük stres seviyelerine ve daha iyi genel sağlık koşullarına sahip olduğu görüyor. Ayrıca, bu kullanıcıların standart BMI aralığına girme oranlarının da daha fazla olduğu tespit edildi. Rapora göre Çinli kullanıcılar günde ortalama yedi saatten az uykuyla en az uykuyu alıyor.

Dinlenme Kalp Hızı (RHR), dinlenme sırasında kişinin kalp atış hızının ölçümüne karşılık geliyor. Rapor, orta stres seviyelerindeki kullanıcıların RHR’de artış ve uyku puanlarında düşüş görme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Öte yandan, artan RHR, kardiyovasküler hastalık riskini artıran bir unsur olarak öne çıkıyor. Bu ölçümler, kullanıcıları aşırı stres ve yetersiz uykuyla ilişkili sağlık riskleri hakkında bilgilendirme amacı taşıyor.

Zepp Health

Rapor ayrıca, ABD’deki kullanıcıların yüksek düzeyde strese sahip olduklarını ve fiziksel aktivite için az zaman ayırdıklarını, İtalyan kullanıcıların ise iyi miktarda günlük uykuya sahip olduklarını ve egzersiz yapmaya daha fazla zaman ayırdıklarını gösteriyor.

Fiziksel aktivite: Kısıtlamalar hafiflese de pek bir şey değişmedi

WHO yönergelerine göre 18-64 yaş arası yetişkinlerin, her hafta 150 – 300 dakika orta yoğunlukta aerobik, fiziksel aktivite veya 75 – 150 dakika yüksek yoğunlukta aerobik fiziksel aktivite veya her ikisinin eşdeğer bir kombinasyonunu yapması gerekiyor. Rapora göre İtalyanların %17,3’ü haftada bir kereden fazla egzersiz yapıyor. Bu kullanıcıların yalnızca %8,3’ünün haftada bir kereden fazla egzersiz yaptığı Rusya’ya kıyasla çok daha yüksek bir oran olarak ortaya çıkıyor.

Zepp Health

Bununla birlikte 2020 yılıyla karşılaştırıldığında, haftada bir kereden fazla egzersiz yapan kullanıcı sayısının tüm ülkelerde neredeyse aynı kalması dikkat çekiyor. Karantina kısıtlamaları yumuşasa da çoğu insan hala eski egzersiz alışkanlıklarına dönememiş gibi görünüyor.

Öte yandan ABD’deki kullanıcıların toplam adım sayısı, 2020’deki verilere kıyasla %6’lık düşüşe işaret ediyor. ABD’deki kullanıcılar günde ortalama 3,3 kilometre yürüyor, bu diğer ülkelere kıyasla çok daha kısa bir mesafe olarak dikkat çekiyor. 4,9 kilometre ile günlük en uzun yürüyüşü kat edenler İspanyol vatandaşları olarak karşımıza çıkıyor.

Covid-19 tedavi ilacı Türkiye’de kullanıma sunuluyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji