"En geç haftaya adım atılır"

"En geç haftaya adım atılır"

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Danıştay 10. Dairesi'nin Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek Ayasofya'nın cami olarak açılması yönünde verdiği kararın ardından açıklama yaptı.

Şentop, Ayasofya'nın cami olarak açılması için, "En geç önümüzdeki hafta cumaya kadar bu konuda adım atılır" dedi.

"Zincirler Kırılsın Ayasofya Açılsın" bizim gençliğimizin en önemli sloganlarından biriydi" diyen Şentop'un açıklaması şöyle: "Cumhurbaşkanımızın yayınlamış olduğu kararname ile uygulamaya dair bir işlem bu. Bununla da bütün camilerin yönetiminde olduğu gibi Ayasofya'nın cami olarak yönetimi de Diyanet İşleri Başkanlığı'na verilmiş oluyor.

'BİR HAYAL BİR RÜYA...'

Ayasofya'nın ibadete açılması tarihi bir olay. Ayasofya bizim kuşağımızın, bizden önceki birçok kuşağın ideallerinde cami olarak açılması gereken bir yapı olarak her zaman yer almıştır. Hedef olarak, hayal olarak, rüya olarak yer almıştı. "Zincirler Kırılsın Ayasofya Açılsın" bizim gençliğimizin en önemli sloganlarından biriydi. O dönemlerin gençlik liderlerinden sayın Cumhurbaşkanımız o yıllarda da büyük gayret gerçekleştiren biriydi. Onun Cumhurbaşkanlığı'nda Ayasofya kararı anlamlı. Danıştay 10'uncu dairesinin başkan ve üyelerini tebrik ediyorum. Cumhurbaşkanımıza kararname için teşekkür ediyorum."

EN GEÇ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA

Şentop "Ne zaman namaz kılmaya gideceksiniz" sorusuna ise, "En kısa zamanda. Muhtemelen önümüzdeki hafta içerisinde olabilir. En geç önümüzdeki hafta cumaya kadar bu konuda adım atılır. Hep beraber, siz de gelirsiniz" şeklinde yanıt verdi.

Politika