Endonezya'dan yeni yasa: 'Siyasetçileri eleştirme' suçu

Endonezya'dan yeni yasa: 'Siyasetçileri eleştirme' suçu

Endonezya'da geçtiğimiz ay parlamentoda yapılan oylam sonucu 'siyasetçileri eleştirmenin suç olarak kabul edileceğine dair yasa tasarısı' onaylanmıştı. Söz konusu yasa bugün yürürlüğe girerken, 'parlamento veya üyelerine...

Endonezya'da geçtiğimiz ay parlamentoda yapılan oylam sonucu 'siyasetçileri eleştirmenin suç olarak kabul edileceğine dair yasa tasarısı' onaylanmıştı. Söz konusu yasa bugün yürürlüğe girerken, 'parlamento veya üyelerine yönelik saygısızlık eden' kişilerin cezalandırılması öngörülüyor. Yasada bu suç için belirlenen alt ya da üst bir ceza sınırlaması ise yer almıyor.

Yasayı eleştirenler, bundan sonra ülkede düzenlenecek her protesto gösterisinde katılımcıların bu suç kapsamında cezalandırılabileceğini söylüyor.

Bazı gözlemciler de yeni yasanın ülkede yaygın şekilde görülen yolsuzluk vakaları ve bazı siyasetçilerin kötü performansını eleştirmenin de suç niteliğinde olacağı uyarısı yapıyor. 

Muğlak dili ve belirsizliği nedeniyle oldukça tartışmalı hale gelen yasa tasarısını onaylamayı Cumhurbaşkanı Joko Widodo reddediyordu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya