Enes Kara protestolarında gözaltına alınanlar serbest

Enes Kara protestolarında gözaltına alınanlar serbest

Taksim’de cemaat ait evde yaşamına son veren Enes Kara için yapılan protestoda gözaltına alınan 83 kişinin serbest bırakıldığı açıklandı.

Elazığ’da Nur cemaatine ait bir evde yaşadığı baskıları anlatıp yaşamına son veren Enes Kara’nın için protesto etmek amacıyla Taksim’de toplanan vatandaşlara polis müdahale etti, 83 kişi gözaltına alındı.

Müdahaleye Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “gösteri ve yürüyüşleri yasaklama kararı”nı gerekçe gösterilirken, “Cemaat Yurtları Kapatılsın” sloganı atan göstericilerin bazılarına ters kelepçe takıldı.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği Emniyet’te ifadeleri alınan 83 protestocunun sabaha karşı serbest bırakıldığını açıkladı. Valiliğin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Beyoğlu Kaymakamlığı’nca alınan yasaklama kararına aykırı olarak; dün akşam saatlerinde Taksim Meydanı, Tünel ve çevresinde izinsiz gösteri ve yürüyüş yapan, güvenlik güçlerimizin ikazlarına uymayarak karşılık veren 83 şahıs yakalanmıştır. Haklarında ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, görevi yaptırmamak için direnme ve görevli memura mukavemet’ suçlarından adli işlemleri tamamlanan şahıslar, Cumhuriyet Başsavcılığı talimatlarıyla serbest bırakılmıştır.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem