Enes Kara protestosuna polis müdahalesi

Enes Kara protestosuna polis müdahalesi

Polisin slogan atan herkesi gözaltına aldığı bildiriliyor.

Cemaat yurdunda yaşadığı baskılardan ve gelecek kaygısından dolayı yaşamına son veren 20 yaşındaki Enes Kara için Taksim’de toplanan öğrencilere polis müdahale etti; birçok kişi gözaltına alındı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, polisin gençlere müdahalesine tepki gösterdi.

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın, cemaat yurdunda yaşamına son vermesi Türkiye'nin gündemine oturdu. Tarikat ve cemaatlere gerek sokakta gerekse de sosyal medyada tepki gelmeye devam ediyor.

Gençlik örgütlerinin, Barınamıyoruz Hareketi ve Yurtsuzlar’ın yanı sıra çeşitli üniversite dayanışmalarının çağrısıyla, Enes Kara için Taksim’de eylem yapılacaktı. İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Kaymakamlığı’nın eylemi yasakladığını duyurmasının ardından üniversiteliler İstiklal Caddesi’nde Büyük Parmakkapı Sokak’ta buluştu. Tünel’e yürümek isteyen üniversitelilere polis müdahale etti. Polisin müdahalesinin ardından üniversitelilerin bir kısmı gözaltına alındı.

Polis, Enes Kara için Taksim’de toplanan öğrencilerin basın açıklaması okumasına izin vermedi. Öğrenciler müdahaleler ve gözaltına rağmen İstiklal Caddesi’nde “Enes Kara vicdanımızdır” sloganıyla yürüdü.

Polisten ikinci müdahale

İstiklal Caddesi'nde yürüyüşe devam eden üniversitelilere polis yeniden saldırdı.

Polisin slogan atan herkesi gözaltına aldığı bildiriliyor.

"İktidar partisi, gençleri dinlemek yerine onları susturmayı tercih ediyor"

Polisin gençlere müdahalesine CHP'den ilk tepki Grup Başkanvekili Özgür Özel'den geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Özel, ''Gençlerin sesine dahi tahammül edemeyen iktidar partisi, gençleri dinlemek yerine onları susturmayı tercih ediyor. Biz gençlerin öfkesine, sesine, sözüne her koşulda kulak veriyoruz ve vereceğiz. Gözaltına alınan gençler derhal serbest bırakılmalı'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam