Enflasyon çift haneye yükseldi, Damat Albayrak 'Bir miktar yükseliş' dedi

Enflasyon çift haneye yükseldi, Damat Albayrak 'Bir miktar yükseliş' dedi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kasımda yıllık enflasyonun yüzde 8.55’ten 10.56’ya çıkmasına ilişkin, "Enflasyon YEP projeksiyonlarım

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kasımda yıllık enflasyonun yüzde 8.55’ten 10.56’ya çıkmasına ilişkin, "Enflasyon YEP projeksiyonlarımıza paralel olarak kasım ayında bir miktar yükseldi ve yüzde 10,56 oldu. Görünümdeki iyileşme sürüyor" dedi. Albayrak, mevcut tabloya göre yılı yüzde 12'nin altında enflasyon rakamıyla kapatacaklarını söyledi.

TÜİK verilerine göre kasım ayı enflasyonu yüzde 10,56 olurken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak görünümdeki iyileşmenin sürdüğünü öne sürdü. “Enflasyon YEP projeksiyonlarımıza paralel olarak kasım ayında bir miktar yükseldi ve yüzde 10,56 oldu. Görünümdeki iyileşme sürüyor. Yılbaşından bu yana tüketici enflasyonunda 10 puana yakın düşüş yakaladık. Enflasyonla mücadelede güçlü duruşumuzu sürdüreceğiz” diyen Albayrak, yıl sonu hedefini de yakalayacaklarını söyledi.

Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Dengelenme sürecinde kurda yakalanan istikrar, gıda arzındaki artış ve ithalattaki düşüş enflasyondaki olumlu görünümü sürdürüyor. Ayrıca tüketici fiyatlarında, ÜFE kaynaklı baskı da oldukça azalmıştır. Bu tablo, yılı yüzde 12 hedefinin altında kapatabileceğimizi göstermektedir” yorumunda bulundu.