Enflasyonun altında zamma tepki gösteren EDAŞ işçileri eylem başlattı

Enflasyonun altında zamma tepki gösteren EDAŞ işçileri eylem başlattı

Adana'da Tes-İş sendikası, Enerjisa’ya bağlı Adana Toroslar Elektrik Dağıtım şirketinde imzaladığı toplu iş sözleşmesinde (TİS) ilk altı ay için yüzde 9, ikinci altı ay için yüzde 6 zamma imza attığı iddia ediliyor.

Adana Toroslar Elektrik Dağıtım şirketinin Tes-İş sendikası ile imzaladığı toplu iş sözleşmesine (TİS) tepki gösteren işçiler, oturma eylemi başlattı.

Evrensel'in haberine göre, imzalanan TİS'in enflasyonun çok altında olduğunu belirten işçiler, Toroslar EDAŞ İl Müdürlüğü bahçesinde sendika şube yöneticileri gelene kadar oturma eylemi düzenledi. Herhangi bir sendika yöneticisinin gelmemesi üzerine İnsan Kaynakları ile görüşmek üzere aralarında 5 kişi belirlediler. İşçiler, talepleri karşılanıncaya kadar işe gitmeyeceklerini söylediler.

İşçi burada başkan nerede?

Önceki gün sendika önünde toplanan işçiler saatler sonra sendikaya gelen yöneticilerden işçilerin taleplerini içeren bir TİS’e dair olumlu bir dönüş alamadı. Bu durum üzerine, bu sabah Toroslar EDAŞ İl Müdürlüğü önünde oturarak işe çıkmama kararı aldılar.

İşçilerin aralarında belirlediği 5 kişi taleplerini iletmek üzere İnsan Kaynakları ile görüştü. İşçiler Tes-İş Adana Şube Başkanı Osman Güngör ve yöneticilerin işyerine gelmesini ve TİS’in imzalanıp imzalanmadığını açıklamasını talep ediyor. İmzalandığı takdirde kendi taleplerini karşılayacak ek protokol talep eden işçiler imzalanmaması durumunda taslağın yenilenmesini istiyor.

İl Müdürlüğü bahçesinde bekleyen işçiler “Başkan istifa, sefalet zammına hayır, işçiyiz haklıyız kazanacağız, işçi burada başkan nerede, direne direne kazanacağız. Sendika gelecek hesap verecek” sloganları ile sendikayı protesto etti.

 

(EVRENSEL)

Önceki ve Sonraki Haberler
Emek