Enis Berberoğlu kararını tanımayan mahkemeye yönelik Kılıçdaroğlu: Bu çürümeye hepimizin müdahale etmesi lazım. Tuz kokar arkadaşlar"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu kararını tanımayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesini eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu kararını tanımayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesini, “Bir hakim çıkacak, ‘AYM kararına uymuyorum’ diyecek. O zaman AYM’yi kapatalım. O zaman orman kanunları egemen olur. Kimin pazısı kuvvetliyse o egemen olur” diye eleştirdi. Kılıçdaroğlu, mahkemenin AYM kararlarına uyulmamasını “Çürüme var” diye nitelendirerek, “Bu çürümeye hepimizin müdahale etmesi lazım. Tuz kokar arkadaşlar" diye uyardı.

Kılıçdaroğlu, siyasette fikir ayrılıkları, kavgaların ve sert eleştirilerin olabileceğini ancak herkesin adalete sahip çıkması gerektiğini vurgulayarak, “Adaletsizlikle karşı karşıya kaldığımız zaman ona karşı durmak hepimizin görevidir” dedi. Kılıçdaroğlu, AYM kararlarına yasama, yürütme ve yargının uymak zorunda olduğuna dikkat çekerek, “Eleştirsek de AYM kararlarına sahip çıkalım. Bir hakim çıkacak, ‘senin AYM kararına uymuyorum’ diyecek. O zaman AYM’yi kapatalım. O zaman orman kanunları egemen olur. Kimin pazısı kuvvetliyse o egemen olur” diye konuştu.

KAOS VE TUZ KOKAR UYARISI

Kılıçdaroğlu, yerel mahkemenin AYM kararlarına uyulmamasını “Çürüme var” diye nitelendirerek, “Bu çürümeye hepimizin müdahale etmesi lazım. Tuz kokar arkadaşlar. O zaman vatandaş da Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymuyorsa neden vergi vereceğim, neden valinin kararına uyacağım der. Kaosa zemin hazırlamamamız gerekiyor” dedi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: 

POLİS OLMASA DA KIRMIZI IŞIKTA DURUYORUZ

Kurallara hepimiz uyuyoruz, polis olmasa da kırmızı ışıkta duruyoruz. Şimdi biz ne kırmızı, ne yeşili ne de sarıyı bıraktık. Bütün renkleri karıştırdık. Balık baştan kokar demişler. Niye baştan kokutuyoruz ki Parlamento görevini yapıyor. Yasama organının çıkardığı bir yasayı yargı organı uygulamam diyemez. 3 gücün birbirini denetlemesi lazım. Denetlenmeyen hiçbir güç yoktur. Denetlenmeyen güç güç değildir. Adaleti dağıtacak olan mahkeme adalet dağıtmıyorsa sorunumuz var demektir. AYM karar veriyor, AYM kararına ben uymam diyor. Kime gideceğiz. Yeniden başlayacağız, sıfırdan dava mı olacak.

SEÇİM DE Mİ YAPMAYALIM

Halkın seçtiği bir milletvekilini ‘illa ben hapse atacağım’… i Atabilirsiniz. Toplumun vicdanı kanayacaksa o zaman bizim de vicdanımız kanayacak. O zaman biz niye millete gidiyoruz ki o zaman yarın birisi çıkacak diyecek ki 'seçim de yapmayalım'. 500 kişi 600 kişi gelsin biz seçelim hiç buna da gerek yok... Dolayısıyla temel kavramlar, amaçlar vardı. Hangi partiden hangi ilin milletvekili olursak olalım, adalet denilen kavramı yüceltmek zorundayız. Ben bütün milletvekillerinin bu vicdani kanaati büyüteceklerini düşünüyorum."

Video