Erbakan'ın gösterdiği fotoğraflar montaj mı? mRNA aşıları DNA’yı değiştirmiyor

Erbakan'ın gösterdiği fotoğraflar montaj mı? mRNA aşıları DNA’yı değiştirmiyor

Yeniden Rerah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, koronavirüs salgını ile aşı ile verilen mücadele devam ederken mRNA aşılarının olumsuz sonuçlarına yönelik açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Düzenlediği toplantılarda 'tek gözlü, kuyruklu bebek' fotoğrafları ile konuşan Erbakan iddilarını sürdürüyor.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, mRNA aşılarının hücre içindeki genetik materyali tahrip edip, “tek gözlü, kuyruklu, tüm vücudu kılla kaplı bebekler” doğmasına neden olduğunu iddia etmeye devam ediyor.

Düzenlediği basın toplantısında, kuyruklu, tüylü, dört bacaklı, üç kollu bebek fotoğrafları gösteren Erbakan, bu duruma mRNA aşılarının neden olduğunu da öne sürüyor. Erbakan’a göre mRNA aşıları insan genomunu değiştiren bir gen terapisi.

MRNA AŞILARI DNA’YI DEĞİŞTİRMİYOR

Teyit.org. 'un haberine göre, mRNA aşılarıyla verilen malzeme, hücre içine girmiyor ve insanın genetik yapısını oluşturan parçalara etkisi yok. Aşı mRNA’sının hedeflediği yerle insan hücrelerinin genetik malzemesi olan DNA aynı yerde dahi değiller. DNA çekirdekte; mRNA ise sitoplazmaya gidiyor.

Zaten aşı insan genetiğini değiştirmek için de tasarlanmadı. mRNA aşıları, virüsün sadece krampon proteinin üretilmesi için gerekli bir haberci RNA içeriyor. Viral protein üretildikten sonra bağışıklık tepkisi gelişiyor. mRNA’nın insan vücudundaki ömrü bu nedenle çok kısa; aşıdan kısa süre sonra parçalanarak vücuttan atılıyor.

Aşıların hücre çekirdeğine kasten yeni bir gen dizisi eklemesi, mRNA’nın DNA’ya rastgele yerleşmesi teknik olarak mümkün değil. Böyle bir durumda genomun aktarıldığı gelecek nesillerin hayatta kalmasının olası olmadığı da söyleniyor.

Zaten gen terapisi ile mRNA farklı tıbbi yaklaşımlar. Gen terapisiyle insanın DNA’sında sorunlu gen dizilerini sağlıklı olanlarla değiştirerek var olan hastalığı kaynağında tedavi etmek amaçlanıyor. Örneğin SMA hastalarında da gen terapisi uygulanıyor. Hastalarda eksik ya da işlevsiz ona SMN1 geni yenilenerek hastalığın genetik etkeninin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

mRNA teknolojisinin böyle bir dönüşüme neden olduğu vaki de değil. Peki Fatih Erbakan’ın gösterdiği kuyruklu, tüylü bebek fotoğrafları neyin nesiydi?

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika