Erdoğan 2018 yılında söz vermişti… AKP ve MHP’den ret

AKP'li cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018 yılında seçimlerden önce "Cemevlerinin hukuki statü sağlayacağız. Yasaklara ve yasakçı zihniyetle mücadelemizi artırarak devam ettireceğiz" demişti. Bugün İBB meclisinde cemevlerine...

AKP'li cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018 yılında seçimlerden önce "Cemevlerinin hukuki statü sağlayacağız. Yasaklara ve yasakçı zihniyetle mücadelemizi artırarak devam ettireceğiz" demişti. Bugün İBB meclisinde cemevlerine hukuki statü tanınması önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Ret gerekçesini açıklayan Esenler Belediye Başkanı ve İBB AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, "Cemevlerinin ibadethane olup olmamasına din uzmanları ve ilahiyatçılar karar verir" dedi.

Cumhur ittifakı, meclisin cemevlerine “ibadethane” statüsü verme yetkisi olmadığını savundu. Mecliste, talepleri halinde cemevlerine temizlik ve diğer hizmetlerin İBB tarafından ücretsiz sunulması tartışmalar arasında karara bağlandı.

İBB Meclisi’nde CHP ve İYİ Parti’nin İstanbul’daki cemevlerinin “ibadethane” olarak tanınması için sunduğu teklif, çoğunluğu elinde bulunduran AKP ve MHP grubu tarafından reddedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika