Erdoğan: "AB verdiği sözü tutmadı"

Erdoğan: "AB verdiği sözü tutmadı"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Soçi'ye hareket etmeden AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan,Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Soçi'ye hareket etmeden AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan,Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"Sayın Putin ile ikili iş birliğimizi ve bölgesel sorunları ve gelişmeleri ele alacağız. Ruysa ile tesis ettiğimiz mekanizmalar sayesinde ilgili bakanlık ve kurumlarımız sürekli temas halindeler Bu kapsamda son olarak millî paralarla ticareti kolaylaştıracak bir mutabakat muhtırasını sağladık. İlişkilerimizi karşılıklı saygı ve ortak çıkarlar temelinde geliştirme iradesine sahip olduğumuzu tekrar belirtmek isterim.

9 Ekim'de başlatmış olduğumuz Barış Pınarı Harekâtı ile Suriye sınırımız boyunca bir terör koridoruna izin vermeyeceğimizi ortaya açık ve net koymuş bulunuyoruz. Harekâtın kiki temel hedefi bulunuyor. Bunlardan ilki 32 kilometre derinliğinde 444 kilometre Irak sınırından Celabrus'a kadar olan bu bölgede tamamıyla terör örgütlerinden temizlenmesidir. Şimdiye kadar 2 bin 200 kilometrelik alan teröristlerden arındırılmış toplan 160 yerleşim biriminde kontrol sağlanmıştır. 9 Ekim'den bu yana 775 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 7 askerimiz 79 Suriye Millî Ordusu mensubu kardeşimiz ve 20 sivil vatandaşımız da terör örgütü saldırlarında şehit olmuştur.

"Suriye'nin kuzeyinde güvenlik arttıkça gönüllü geri dönüşler de artacaktır"

"Maliyetleri çıkardık, planlarımızı yaptık, projelerimizi hazırladık. Bunların bir kısmını da BMGK'da görüşme yaptığım 17 kadar lidere anlattık. Kendilerine elimizdeki kitapçıkları takdim ettik. Harekâtın bitmesine mütakip adımlarımızı hemen atacağız. "

"Komşuda yangın varken dumanı bize gelmesin demek gerçekçi bir yaklaşım değildir"

"Ankara Zirvesi siyasi çözüm yolunda atılmış en büyük adımlardan biridir. Astana platformları gayretlerimizle geçen ay komitenin kuruluşunu tamamladık. 30 Ekim'de Cenevre'de ilk toplantı yapılacak. Pozitif bir ivme kazandıracak."

"Harekât, Suriye'nin toprak bütünlüğü ile siyasi bütünlüğünü garanti altına alacaktır. Harekâtla ülkemizin güneyinde bir terör koridoru kurma planları boşa çıkarılmıştır. "

"Dostum Putin ile Suriye'de atılacak adımları görüşeceğiz"

"(Macron-Putin görüşmesinde 120 saatlik sürenin uzatılması teklifi) Macron'dan şahsıma gelmiş böyle bir teklif yok. Macron zaten bu tür şeyleri teröristlerle görüşüyor daha çok. Herhalde teröristlerin ona yaptığı teklifi bize dolaylı yoldan aktarma yolunu seçmiştir. Amerika işle yaptığımız yürütmeden o da şimdi kendine bir şeyler çıkarmanın gayreti içerisinde."

"Bize düşen ön hazırlıkları yapmak suretiyle tüm bu bölgeyle ilgilenen ülkelere biz dersimizi çalıştık bak şimdi konuşuyorsunuz sürekli olarak bir şeyler ortaya atıyorsunuz. Böyle kuru kuruya konuşmakla bir şey olmaz. Eğer samimiyetiniz varsa yapacağınız bir şey var; biz 8 yıldır Suriye'den kaçmak zorunda kalan bu mültecileri ülkemizde ağırlıyoruz ve 40 milyar doların üzerinde bir harcama yaptık. AB verdiği sözü zaten tutmadı. Şimdi atılacak adımda biz bir plan proje çalışması yaptık. Eğer dürüstseniz, dünyanın hiçbir ülkesinde aynı anda 4 milyon mülteciyi koruyan, misafir eden başka bir ülke yok. Hani sizin insanlığınız? Bu iş lafla olmuyor. Samimiyseniz buraya 30 bini aşkın TIR'la araç gerek mühimmat getirdiniz. Biz bu silahların depolandığı yerleri tespit ettik. Bu silahlar son görüşmeyi yaptığımız Amerika'dan buralara geldi .Daha kim bilir nerelerden enler çıkacak. Yine 400 kamyonla gönderilmiş silah, araç gerek var. Şimdi ben soruyorum. Burada bir terör devleti kurulacak. Biz buna müsaade mi edelim? Bu adımların atılmasının tamamı da Suriye'nin bölünmesine yöneliktir.

Şu anda YPG'nin çekilmesi devam ediyor. 800 kadar bir çekilme söz konusu oldu. Geriye kalan 1300 kadarın da çıkacağı söyleniyor. Tabii biz bunların izini sürüyoruz. Çıkmadan bu süreç bitmez. "

"Şu ana kadar Rusya'nın bizim mutabakatımızla ilgili yaptıkları açıklamalar hep olumlu. Ama onu da yine Sayın Putin'le ayrıca masaya yatıracağız. Bu süreçte en Batı'dan en Doğu'ya doğru bu bölgede Rusya ve rejimin ortaklaşa attığı bazı adımlar var. Bunlar da masaya yatırılacak. Bu görüşmemizde inşallah arzu ettiğimiz mutabakatı da sağlarız. "

Ruhani ile görüşmeniz söz konusu olur mu?

"İran kısa süreli bir 15 yıl öncesine varıncaya kadar bir geçmişine varırsa nükleer başlıklı silahlar konusunda Erdoğan'ın İran'la ilgili takındığı tavrı tüm dünya bilir. Biz tüm bu tavrı her şeye rağmen yaptık ama İran'dan maalesef bazı çatlak sesler çıkıyor. Sayın Ruhani'den değil. Yanındaki mesai arkadaşlarından ziyade bazı çatlak sesler çıkıyor. bunları başta Ruhani olmak üzere susturmaları gerekirdi. Bu başta şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımı rahatsız etmektedir. Biz bu süreci nasıl yürüteceğiz? Şu anda Soçi mutabakatıyla devam eden bu süreçte, buna ortaklık mı dayanışma mı dersiniz ne derseniz deyin, böyle bir ihanet edilir mi? Ben kendilerini ciddi manada kınıyorum. "

Teröristler çekilirken silahlarını da götürüyor mu?

"Taşıyabildiklerini taşıyorlar. Geri kalan da depolarda kalıyor. Bununla ilgili de tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz. Getirmek kolaydı da buradan çıkarmak o kadar kolay değil. Burada ağır silahlar var. Bütün bunlarla biz onlara söylediklerimizin gene arkasındayız. götürebildiklerini götürecekler. Kalanları yaptığımız taramada toparlayacağız."