Erdoğan "Aç olanları siz doyurun" demişti / CHP, Erdoğan'ın bu sözünü hatırlatarak yanıt verdi: Afette zarar görenlerin cebinden tek kuruş çıkmasına izin vermeyeceğiz

Erdoğan "Aç olanları siz doyurun" demişti / CHP, Erdoğan'ın bu sözünü hatırlatarak yanıt verdi: Afette zarar görenlerin cebinden tek kuruş çıkmasına izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Haziran 2021'de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alarak "Sözde siyasi parti genel başkanı olarak çıkıp konuşanlara, durmadan hep iftira. Neymiş; millet açmış, bundan bahsediyorlar. Aç olarak dolaşanları buyurun, siz de doyuruverin!" ifadelerini kullanmıştı.
Erdoğan'ın bu tepki çeken sözlerini CHP'liler unutmadı.
Devletin yapamadığını yapmak için harekete geçti. 


"Afette zarar görenlerin cebinden tek kuruş çıkmasına izin vermeyeceğiz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yangında evleri zarar gören vatandaşların cebinden tek kuruş çıkmasına izin vermeyeceklerini söyledi: 

"TOKİ ve AFAD, kendi üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışıyorlar. Ancak vatandaşlara belli bedeller karşılığında imza isteniyor. Vatandaşların borçlandırılacağı yönünde bilgiler var. İster TOKİ, ister AFAD, yanan binaların parasını vatandaşlarımızdan isterse vatandaşlarımıza yüklenen tüm borcu karşılayacağız. Bunu hükümet yaparsa memnun oluruz ama yapmazsa biz yapacağız" 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, orman yangınlarında zarar gören alanlarda incelemelerde bulunmak üzere Muğla'ya gitti.

İlk olarak Bodrum'un Mazı Mahallesi'ne giden Kılıçdaroğlu, buradaki incelemelerinin ardından sırasıyla Milas'ın Türkevleri ve Ören mahallerine geçti. Vatandaşların sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, incelemelerinin ardından Menteşe'deki Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş'ın katılımıyla basına kapalı toplantı yaptı.

Milleti borçlandırıyorlar

Kılıçdaroğlu Muğla'da çıkan orman yangınlarından dolayı vatandaşların büyük fedakarlık gösterdiğini ve bu uğurda şehit verdiklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, bu mücadeleyi veren vatandaşların ceplerinden tek kuruş çıkmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Büyükşehir belediyelerimiz tarafından telef olan hayvanların tümü karşılanacak. Yem ihtiyaçları, beyaz eşyaları, arı kovanı, keçi boynuzu, zeytin fidanı olmak üzere bunların tamamı belediye başkanlarımızca karşılanacak. Seraları zarar görenlerin ihtiyaçları giderilecek. TOKİ ve AFAD, kendi üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışıyorlar. Ancak vatandaşlara belli bedeller karşılığında imza isteniyor. Vatandaşların borçlandırılacağı yönünde bilgiler var. İster TOKİ, ister AFAD, yanan binaların parasını vatandaşlarımızdan isterse vatandaşlarımıza yüklenen tüm borcu karşılayacağız. Bunu hükümet yaparsa memnun oluruz ama yapmazsa biz yapacağız. Orman yangınları söndürülmesi için her şeyi yapan şehit veren bir şehirde vatandaşlarımızın elini cebine atmasına göz yummayız" dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika