• Erdoğan: Acaba Gazi, parlamenter demokrasiyle mi idare etmişti ülkeyi? Dert başka…

  AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. Yine Gezi direnişi hedef alan Erdoğan, “Gezi olayları döneminde mantıkla izahı olmayan bir kampanya başlatıldı. Bu vandallara eyvallah etmedik ve sokakları onlardan temizledik” dedi. Parlamenter sistemi de hedefine alan Erdoğan “Acaba Gazi, parlamenter demokrasiyle mi idare etmişti ülkeyi?” ifadelerini kullandı.

  AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

  Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  “17 yılda Türkiye’yi nereden nereye getirdiğimize baktığımızda gerçekten göz kamaştırıcı bir tabloyla karşılaşıyoruz. Bu dönemde Türkiye vesayetle mücadeleden terör saldırılarına, ekonomik sabotajlara kadar pek çok sıkıntıyla da yüzleşmek zorunda kalmıştır. Bugün ellerine imkân geçse AK Parti’yi yerle yeksan etmek isteyeceklerinden hiç şüpheniz olmasın. Vesayet güçleri ülkeyi yönetmemizi engellemenin yanı sıra bir engel olarak gördükleri Cumhurbaşkanını da bize seçtirmek istemediler. Milletimizi hakem tutarak bunu aştık.

  “Türkiye’nin başarılarının belirginleştiği 2013’den itibaren kesintisiz bir saldırı sürecini hep birlikte yaşadık. Gezi olayları döneminde mantıkla izahı olmayan bir kampanya başlatıldı. Bu vandallara eyvallah etmedik ve sokakları onlardan temizledik. Ardından FETÖ’nün 17 Aralık emniyet ve yargı girişimiyle hükümetimize ilk darbesi geldi. Çukur eylemleri meydana geldi, bunu da boşa çıkardık. Her girdiğimiz seçimden birinci parti olarak çıkmaya da bu sırada devam ettik. Bu defa doğrudan silaha başvurdular. 15 Temmuz darbe girişimi dünya demokrasi tarihinin en şanlı direnişi olarak kayıtlara geçmiştir. Türkiye’yi terör örgütleri vasıtasıyla kuşatmaya çalışanlara yanıtımızı teröristlerin dorudan inlerine girip tepeleyerek verdik.”

  ‘ÖĞRENCİLERİN BURSU YÜZDE 10 ARTACAK’

  Üniversite öğrencilerinin kredi ve burs ücretlerine de değinen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üniversite öğrencilerimize bir müjde vermek istiyorum. 2020’de ocak ayı itibariyle lisans öğrencilerimizin öğrenim kredisi veya bursu, yüzde 10 artışla 550 TL’ye çıkacak. Yüksek lisans öğrencilerine 1100, doktora öğrencilerine de 1600 TL ödenecek” diye konuştu.

  “MERKEZ BANKASI BAŞKANI LAF DİNLEMİYORDU GÖREVDEN ALDIK”

  Erdoğan, “Önceki Merkez Bankası başkanını görevden aldık, çünkü laf dinlemiyor adam. Yeni arkadaşla yola devam ettik. Dedik ki; böyle, böyle faiz oranlarını düşüreceğiz. Çünkü faiz bir ülkenin kalkınmasında en büyük zulümdür. Yatırımları, istihdamı, üretimi durdurur, sizin büyümenizi de engeller. Bu adımlar atılınca hava değişti tek haneliye enflasyonda düştü” dedi.

  “ACABA GAZİ, PARLAMENTER DEMOKRASİYLE Mİ İDARE ETMİŞTİ ÜLKEYİ”

  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne karşı çıkanlar var, biliyorum. ‘Geleneklerimize aykırı’ diyorlar. Yeri geliyor, biz ‘Atatürk’ün partisiyiz’ diyorlar. Acaba Gazi, parlamenter demokrasiyle mi idare etmişti ülkeyi? Dert başka. Kiminle geldi, AK Parti ve Cumhur İttifakı ile. Bu rahatsız ediyor. Sonunda millete gidildi, millet Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ‘evet’ dedi. Hani egemenlik milletindi?

  “IMF BİZDEN BORÇ İSTEDİ”

  Geçenlerde ana muhalefetin parti sözcüsü çıkmış, IMF ile ilgili olarak 23.5 milyar dolardan biz devraldık. Ve bunu 2013’ün mayısında ne yaptık? Sıfırladık. Bizim IMF ile bir ilgimiz yok. Yine oradan ne yapıp ne edip iktidara çamur atabiliriz derdindeler. Atamazsın. Sizin buraya diliniz yetişmez. Her şeyden önce haddinizi bileceksiniz. Sizin bunları yapacak gücünüz takatiniz yok. Bu milletin başına IMF’yi saran sizsiniz. IMF bizden 5 milyar euro borç istedi, bunu hep söylüyorum. Arkadaşlarıma dedim ki ‘Verin.’ Sonra baktılar ki, ‘bu çılgın Türklerin sağ solu belli olmaz, herhalde verecekler.’ Almaktan vazgeçtiler.