Erdoğan, Almanya'da konuşmak istedi... Almanya 'Olmaz!' dedi

Erdoğan, Almanya'da konuşmak istedi... Almanya 'Olmaz!' dedi

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın erken seçimler öncesinde Avrupa’da  seçim kampanyasını dahilinde  Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yabancı siyasilerin Almanya’da seçim kampanyası yürütmesine izin verilmeyeceğini...

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın erken seçimler öncesinde Avrupa’da  seçim kampanyasını dahilinde  Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yabancı siyasilerin Almanya’da seçim kampanyası yürütmesine izin verilmeyeceğini tekrarladı.

Deutsche Welle'nin haberine göre(Almanya'nın Bonn ve Berlin kentlerinden yurtdışına 30 farklı dilde radyo, televizyon ve internet üzerinden yayın yapan medya kuruluşudur), Maas, Türkiye ile geçen yıl yaşanan tartışmaların tekrarlanmamasını dilediğini vurguladı.

HEIKO MAAS: TAVRIMIZ NET, ALMANYA'DA SEÇİM KAMPANYASI YÜRÜTÜLMEYECEK!

Erdoğan, cumartesi günü NTV’de yaptığı açıklamada  şöyle demişti: “Büyük ihtimalle şu anda yurt dışındaki hazırlığımız tamam. Şöyle 10-11 bin kişilik bir kapalı spor salonunda –şu anda ülkeyi açıklamayacağım- orada uluslararası kuruluşun inşallah toplantısında bulunacağım ve orada Türk vatandaşlarıma sesleneceğim. Ve büyük ihtimalle de Avrupa’yı orada toparlayacağız, orada da inşallah bu konuşmamızı yapacağız.''

16 Nisan 2017’de yapılan anayasa referandumu öncesinde, Türk bakanların Almanya’da katılacakları seçim etkinlikleri yerel yönetimlerin kararı ile iptal edilmişti. Erdoğan’ın iptal kararlarını ''Nazi uygulamalarına’ benzetmesi, Almanya’da tepkiyle karşılanmış ve iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginlik yaşanmıştı.

almanya-turkleri.jpg

Bunun üzerine geçen yıl haziran ayının sonunda Alman hükümeti, Avrupa Birliği dışında bir ülkede yapılacak seçimlerden üç ay önceki dönemde, yabancı siyasetçilerin Almanya’da seçim kampanyası yürütmesini yasaklayan bir yasal düzenleme yapmıştı.

Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Maas, “Bizim bu konudaki tavrımız net. Yabancı bir ülkede yapılacak seçimlerden üç ay önceki dönemde, Almanya’da seçim kampanyası yürütülmeyecek'' şeklinde konuştu. Maas, “Bu hangi ülkeden geldiklerinden bağımsız olarak herkes için geçerli'' dedi.

Türkiye ile geçen yıl yaşanan tartışmaların tekrarlanmamasını dilediğini vurgulayan Maas, ''yaşanan bu tartışmanın her iki tarafa da faydası olmadığını’ belirtti.

erdogan-uzgun.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem