Erdoğan: Bakkal olayı bitmiştir #arşivunutmaz

Erdoğan: Bakkal olayı bitmiştir #arşivunutmaz

30.1.2010 tarihinde AVM açılışındaki konuşması Erdoğan: Sokak aralarında bakkal olayı bitmiştir

Erdoğan ABD dönüşü zincir pahalılıktan zincir marketleri sorumlu tuttu. Bugün de 5 ticaret müfettişi zincir marketler için görevlendirildi. Erdoğan başbakanlık dönemde ise 212 Power Outlet’in açılışında, “Bakkal dükkanı olayı bitti. Ne yapacaklar? Belki marketler, belki süpermarketler halinde bunu aşmanın gayreti içinde olacaklar” demesine bakkallar tepki gösterdi.


TESK Başkanı Palandöken, bakkalların toplumsal barış ve ekonominin çarklarının dönmesi için teminat olduğuna dikkat çekti ve ekledi: Bakkallar birleşsin istiyorlarsa onlar da Meclis’te 3 parti. Birleşsinler,

Türkiye daha refah ülke olsun

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın sokak aralarındaki bakkal dükkanı olayının bittiğini vurgulayarak, bakkallara kendi aralarında birleşerek market ya da süpermarketler halinde çalışma önerisinde bulunması bakkalların tepkisini çekti. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, bakkalların toplumsal barışın ve ekonomik büyümenin önemli bir parçası olduğuna dikkat çekerek, “Bakkallar birleşsin istiyorlarsa onlar da Meclis’te 3 parti. Birleşsinler, Türkiye daha refah daha mutlu bir ülke olsun” dedi. Başbakan Erdoğan, Bağcılar’da hizmete giren 212 İstanbul Power Outlet Alışveriş Merkezi’nin resmi açılış töreninde küçük esnafa seslenerek, “Türkiye değişiyor. Gerçekler ortada. Onlar da artık bu gerçeği görecekler. Ne yapacaklar? Çözümü, STK’larla kendi aralarında birleşme suretiyle aşacaklar. Belki marketler belki süpermarketler halinde bunu böyle aşmanın gayreti içinde olacaklar. Artık eskiden olduğu gibi sokak aralarındaki bakkal dükkanı olayı... Hayatın gerçeği bu. Bu vakayı gerçeği de göreceğiz” diye konuştu. 

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın sektörün tüm taraflarıyla müzakere halinde bir yasa tasarısı hazırladığını da vurgulayan Erdoğan, “Tasarı TBMM’ye gönderilecek. Hiç kimseyi mağdur etme gayreti içinde değiliz. Esnafımızı asla haksız rekabete maruz bırakmadan dünya şartlarını gözeterek bu yasayı da çıkartacak ve sektorü rahatlatacağız” açıklamasını yaptı. Erdoğan’ın sözlerine ise ilk tepki TESK Başkanı Bendevi Palandöken’den geldi. Palandöken, Başbakan’ın bakkallardan kurtulmak istiyorsa belediyelere talimat vererek binaların altına dükkan yapılmasını önleyebileceğini kaydetti.

‘Bakkal toplumsal barışın teminatı’

Sadece bakkalın değil tüm küçük esnafın aileleriyle birlikte 2 milyon kişilik bu topluluğun toplumsal barışın sağlanmasında ve ekonominin çarklarının dönmesinde büyük katkısı olduğunu söyleyen Bendevi Palandöken, şöyle konuştu: “Başbakan birşey yapmak istiyorsa Avrupa Birliği müktesabatını örnek alsın. Orada küçük esnaf nasıl korunuyorsa Türkiye’de de aynı kurallar olmalı. 200 milyar dolarlık pazar yasayla kontrol altına alınmalı. Eğer bakkallar olmazsa rekabet olmaz, bizim varlığımız bu kadar fazla geliyorsa kapatsın. Dünyada var olan bir sistemi yok etmek için neden bu kadar uğraşılıyor anlamıyorum. Büyüklerin lobisi yeniden mi başladı acaba?” 

TESK Başkanı Palandöken, Türkiye’de çarkların dönmesi için sadece bakkalın değil, manavından kasabına 57 tür esnafın ayakta kalması gerektiğini de sözlerine ekledi.

‘2 yıldır IMF’siz gidiyoruz ama bu demek değil ki anlaşmayacağız’

BaŞbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2 yıldır IMF’siz yollarına devam ettiklerini belirterek, “Ha, bu demek değil ki biz IMF ile anlaşmayacağız. Çünkü biz, IMF’nin zaten ortaklarındanız. Böyle de bir özelliğimiz var. IMF, aslında akredite bir kuruluştur. Yani IMF ile olan münasebetleriniz sizi uluslararası camiada çok daha farklı yerlere taşır” diye konuştu.

7 yıl öncesine bakın

Erdoğan, IMF’le ilgili görüşmelere değinerek, şunları söyledi: “IMF ile gidin anlaşma yapın dediler. Biz 2 yıldır IMF ile oturduk, masada dedik ki ’Şöyle şöyle olursa eyvallah, olmazsa kusura bakmayın’. Ne oldu? 2 yıldır biz IMF’siz gidiyoruz. Ha bu demek değil ki biz IMF ile anlaşmayacağız. Çünkü biz, IMF’nin zaten ortaklarındanız. Böyle de bir özelliğimiz var. IMF, aslında akredite bir kuruluştur. Yani IMF ile olan münasebetleriniz sizi uluslararası camiada çok daha farklı yerlere taşır. Biz bir kasaba devleti değiliz. Biz, yıllarca geçmişi olan, bir farklı imparatorluk kurmuş, geçirmiş bir dünya devletiyiz. Bizim böyle bir özelliğimiz var. Onun için tabii Türkiye’nin adını ağzına alanlar biraz dikkatli olmalı. Bu ülke bereketli bir ülke, bu ülkenin insanı güçlü.”  

İşçi ve memura verilen ücretler konusunu da değerlendiren Erdoğan, şöyle konuştu: “Ücretler hâlâ istediğimiz seviyede olmayabilir ama 7 yıl önce asgari ücretle evinize ne kadar yumurta, kaç kilo ekmek, kaç kilo peynir, kaç kilo pirinç, yağ ve tereyağ alıyordunuz? Göreceksiniz bugün çok daha fazlasını alıyorsunuz.”

Dizi ihraç ederken mağazalarımız Türkçe olsun

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AVM’lerde, dükkanlarda Türkçe isimler yerine farklı isimler olmasını eleştirerek, “Bu kültür mücadelesinde bizim için bir yara oluşturuyor. Mağaza sahipleri isim koyarken Türkçe bir isim seçerlerse Türkçemizin dünyada markalaşmasına vesile teşkil ederler. Türkiye şu anda dünyaya film ve dizi ihraç ediyor. Bunlar yoluyla biz reklam gayreti içindeyiz” dedi.

TORUNLARA 508 TL’LİK OYUNCAK ARABA ALDI 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Akın ve beraberindekilerle alışveriş merkezinin açılışını yaptı. Daha sonra alışveriş merkezinin en üst katındaki “Lale Kokoreç” adlı restorana giderek yemek yedi. Oyuncak mağazasından torunları için arabalar alan Erdoğan, 508 lira 70 kuruşluk ödemeyi kredi kartıyla yaptı. Erdoğan, AVM’de çocuklara da hediye oyuncak verdi.

* “Şu anda birçok uluslararası kuruluşun açıklamalarında Türkiye’nin 2010 ve sonrasında dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yerini alacağı ifade ediliyor” diyen Erdoğan, şunları söyledi: “Eylül 2008’den bugüne kadar 40 ülkenin kredi notu toplamda 100 kez düşürüldü. Aynı dönem içinde yalnız 14 ülke için 20 kredi notu artışı yapıldı. Türkiye, bu 14 ülke arasında yer alma başarısını gösterdi.”

Ekonomi