Erdoğan 'Barış Pınarı Harekatı'nın ne zaman biteceğini açıkladı! 'Ayn el Arab ve Haseke'yi de...'

Erdoğan 'Barış Pınarı Harekatı'nın ne zaman biteceğini açıkladı! 'Ayn el Arab ve Haseke'yi de...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamalarda bulundu."Önceliğimiz bu meseleyi bölgede bulunan müttefiklerimizle birlikte gerçekleştirmek, onlarla birlikte bunu çözmekten yana oldu" diyen...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Önceliğimiz bu meseleyi bölgede bulunan müttefiklerimizle birlikte gerçekleştirmek, onlarla birlikte bunu çözmekten yana oldu" diyen Erdoğan,

"Önemli olan en az kayıpla, en az acıyla bu süreci tamamlamak" dedi. Erdoğan, "Şu anda Rasulayn şehir merkezi ve 4 köy kontrol altına alınmıştır. Şu ana kadar Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ve Gaziantep illerimizdeki yerleşim yerlerine yönelik 652 havan ve roket saldırısı olmuştur.

'AYN EL ARAB VE HASEKE'Yİ ALACAĞIZ'

Öncelikle Resulayn ve Tel Abyad arasındaki 120 km2'lik alana yoğunlaştık. 480 km2'lik terör koridorunu ortadan bölmüş olacağız. Ardından Ayn El Arab ve Haseke tarafını kontrol altına alacağız. Yaklaşık 30-35 km'lik bir derinliğe ineceğiz. Bunları tamamladıktan sonra harekat neticesine ulaşmış olacak"

Sınır şehirlerimize yapılan saldırılarda önemli bir bölümü çocuk olmak üzere 18 vatandaşımız şehit oldu, 147 vatandaşımız da yaralandı. Etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı 490 oldu. Bunun  440'ı öldürülmüş olanlar, bunların 26'sı yaralı ve 254 tane teslim alınan var" dedi. "Suriyenin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasına müsaade etmeyeceğiz" diyen Erdoğan, "Ülkemizi ekonomik yaptırımlar konusunda tehdit edenler Türkiye'yi yolundan döndüremez" diye konuştu.

"ŞU ANA KADAR KONTROL ALTINA ALINAN ALAN BÜYÜKLÜĞÜ 109 KİLOMETREKAREDİR"

Erdoğan, "Bu operasyonda en büyük desteği Suriye Kürtlerinden alıyoruz. Harekat alanında 2 askerimiz ile 16 Suriye Milli Ordusu mensubu şehit oldu. Şu ana kadar kontrol altına alınan alan büyüklüğü 109 kilometrekaredir" dedi.

"HAREKATIMIZIN SURİYE HALKINI, ORADAKİ KÜRTLERİ DEĞİL TERÖRİSTLERİ HEDEF ALDIĞI AÇIKÇA ORTADADIR"

"Harekatımızın Suriye halkını, oradaki Kürtleri değil teröristleri hedef aldığı açıkça ortadadır" diyen "Türkiye'nin asker gücü, şayet insani duyarlılığımız olmasa terör örgütünü tüm operasyon sahasında birkaç gün içinde yerle yeksan etmeye yeterlidir. Ama biz adeta bir kuyumcu hassasiyetiyle çalışıyor, tek bir masumun burnunun bile kanamaması için gayret gösteriyoruz. Bu mesele Türkiye için bir beka meselesidir. Türkiye'deki uluslararası kamu temsilcileriyle hafta içinde Ankara'da bir toplantı yapacağım" şeklinde konuştu. Erdoğan, "Onların Patriot'u varsa bizim de 'Siper'imiz olacak. Kendi göbeğimizi kesiyoruz. Kesmeye devam edeceğiz. 30 kilometre derinlik. En batıdan en doğuya bunlar orayı terk edene kadar devam edecek" ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı