Erdoğan başkanlığında EYT toplantısı: Yaş sınırı belli oldu, kadınlar 48, erkekler 50

Erdoğan başkanlığında EYT toplantısı: Yaş sınırı belli oldu, kadınlar 48, erkekler 50

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakan Nureddin Nebati ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'i kabul etti.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'ndan (TİSK) gelen talepler ağır basmaya başladı. Dün (6 Kasım 2022 Salı günü) Cumhurbaşkanlığı'nda yapılan EYT toplantısında, düzenlemenin işverenlerin talepleri doğrultusunda değiştirilmesi ele alındı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında dün akşam saatlerinde Beştepe'de yapılan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Vekilleri Numan Kurtulmuş ve Mustafa Elitaş ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı katıldı.

1999 ve öncesi sigorta girişi olanlar yararlanacak

Çalışma Bakanı Bilgin, toplantıya EYT çalışmasını tamamlamış olarak katıldı. Buna göre 8 Eylül 1999 ve öncesi sigorta girişi olanlar prim gün sayısını doldurmaları halinde yaş şartı olmadan emekli olabilecekti. Fakat Beştepe'deki toplantıda, düzenlemede revizyon yapılarak, yeniden yaş şartı konulması kararlaştırıldı.

ATV muhabiri Salim Salimoğlu'nun bakanlık kaynaklarına dayandırarak aktardığı bilgiye göre, EYT'li kadınların 48, erkeklerin ise 50 yaşında emekli olabilmeleri yönünde prensip kararı alındı.

Yaş sınırını Bakan Nebati belirledi

Salimoğlu, toplantıda konuşulanlara ilişkin şunları söyledi:

"Yaş şart getirilmesine yönelik bir prensip kararı alındı, EYT'li kadınlar 48, erkekler 50 yaşına gelmeden emekli edilmesin yönünde görüş birliğine varıldı. En başından beri Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT'ye ilgili düzenleme hakkında bütçe gerçekliklerine dikkat çekiyordu. Bu açıklamaları ekranlarda dillendirmiyordu Bakan Nebati ama kulislerde yapılan konuşmalarda haberci arkadaşlara bunun vurgusunu hep yapıyordu mutlaka.

Kaynak: Karar