Erdoğan, belediye başkan adaylarını açıkladı

Erdoğan, belediye başkan adaylarını açıkladı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, birazdan 31 Mart 2019''da gerçekleştirilecek yerel seçimlerde partisinin 14 büyükşehir ve 26 il belediye başkan adayını açıkladı.

AKP'nin İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayları ise bugün açıklanacak isimler arasında yer almadı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediyelerinde aday çıkarmayacaklarını, AKP'nin çıkaracağı tüm adayları destekleyeceklerini ifade etti.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Konuşmamın başında MHP lideri Devlet Bahçeli'ye Cumhur İttifakı'na verdiği kıymet ve bağlılığı için bir kez daha teşekkür ediyorum. Biz de AKP olarak ülkemizin beka dayanağı olarak gördüğümüz Cumhur İttifakı'na bağlılığını ilan ediyoruz. 3 büyükşehirde aday çıkarmama kararı için de ayrıca teşekkür ediyorum. Bahçeli'nin ifadesiyle zillet ittifakı karşısında yükümüzün ne kadar ağır olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

— Zira bu ittifakın içinde milletperverliğe karşı ne ararsanız var. Terör örgütünün destek verdiği partinin içinde olduğu ittifaktan hayır çıkar mı? Bugün bazı medya yayınlarında da gördüğümüz gibi, çocukları dağa kaçırıp onlara neler yapıldığını görüyoruz. Şu anda anamuhalefet partisi bu tür oluşumla, Kandil'den aldıkları icazet ile bir araya gelen oluşumu, benim milletim onları nasıl çukurlara gömdüyse sandığa da gömecektir. Çok çalışacağız.

— Birileri için ittifaklar seçimle, sandıkla sınırlı olabilir. Biz ülkenin ve milletin geleceği için yaptığımız ittifakı sonraki nesillere de miras olarak bırakacağız. Bir kez daha Sayın Bahçeli ve MHP'ye gönül vermiş kardeşlerime bu kutlu yürüyüşe verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Bahçeli'nin ifadesiyle zillet ittifakı karşısında yükümüzün ne kadar ağır olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

— Zira bu ittifakın içinde milletperverliğe karşı ne ararsanız var. Terör örgütünün destek verdiği partinin içinde olduğu ittifaktan hayır çıkar mı? Bugün bazı medya yayınlarında da gördüğümüz gibi, çocukları dağa kaçırıp onlara neler yapıldığını görüyoruz. Şu anda anamuhalefet partisi bu tür oluşumla, Kandil'den aldıkları icazet ile bir araya gelen oluşumu, benim milletim onları nasıl çukurlara gömdüyse sandığa da gömecektir. Çok çalışacağız.

— Birileri için ittifaklar seçimle, sandıkla sınırlı olabilir. Biz ülkenin ve milletin geleceği için yaptığımız ittifakı sonraki nesillere de miras olarak bırakacağız. Bir kez daha Sayın Bahçeli ve MHP'ye gönül vermiş kardeşlerime bu kutlu yürüyüşe verdikleri destek için teşekkür ediyorum. 31 Mart yerel seçimlerindeki 40 adayı açıklamak için bir aradayız. Bu isimleri sizlerle paylaşmadan önce, milletimize nasıl bir mahalli idareler vizyonu sunacağımızı anlatmak istiyorum.

— Önümüzdeki ay tüm adaylarımızı ilan ettikten sonra vizyonumuzu anlatacağız. Burada sadece bir çerçeve çizeceğiz. Mahalli idarelerde milletimizin karşısına ilk çıktığımız 2004'te yerel kalkınma başlıyor demiştik. 1755 belediye başkanlığı ile büyük bir kalkınma başlatmıştık. Boğulma haline gelen birçok şehrimiz AK Parti ile yeni bir hale kavuşmuştu. 2007'de marka şehirler sloganıyla seçimlere girdik. Belediyelerin tam yarısına denk gelen 1455 belediye ile milletimizden destek aldık.

— 2014 seçimlerine farklı bir atmosferde girdik. Önce gezi olayları, sonra FETÖ'nün yargı darbe girişimi sonrası girdik. Daima hizmet, daima millet sloganıyla girdik. Belediyelerin yüzde 59'unu kazandık. Böylece mahalli idareler seçimlerindeki en büyük başarımızı kazandık. Şimdi 2019 için asıl sloganımız belli ama bunu manifestomuzla açıklayacağız. Hizmet belediyeciliği ile daha ileri taşıyacağız.

İŞTE 40 İLİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

1) Adıyaman: Süleyman Kılınç

2) Amasya: Cafer Özdemir

3) Antalya: Menderes Türel

4) Ardahan: Yunus Baydar

5) Artvin: Mehmet Kocatepe

6) Bartın: Yusuf Ziya Aldatmaz

7) Batman: Murat Güneştekin

8) Bayburt: Fatih Yumak

9) Bitlis: Nesrullah Tanğlay

10) Bolu: Fatih Metin

11) Burdur: Deniz Kurt

12) Bursa: Alinur Aktaş

13) Denizli: Osman Zolan

14) Diyarbakır: Cumali Atilla (Kayyım)

15) Düzce: Faruk Özlü

16) Elazığ: Şahin Şerefoğulları

17) Erzurum: Mehmet Sekmen

18) Gaziantep: Fatma Şahin

19) Giresun: Aytekin Şenlikoğlu

20) Hakkari: Cüneyt Epcim (Vali Yardımcısı)

21) Kahramanmaraş: Hayrettin Güngör (Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi)

22) Karabük: Burhanettin Uysal

23) Kastamonu: Tahsin Babaş

24) Kayseri: Memduh Büyükkılıç 

25) Kırıkkale: Mehmet Saygılı

26) Kırklareli: Burak Süzülmüş

27) Kilis: Mehmet Abdi Bulut

28) Kocaeli: Tahir Büyükakın (Bilecik Valisi)

29) Malatya: Selahattin Gürkan

30) Nevşehir: Rasim Arı

31) Niğde: Emrah Özdemir

32) Ordu: Hilmi Güler (Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı)

33) Rize: Rahmi Metin

34) Sinop: Ali Çöpçü

35) Şanlıurfa: Zeynel Abidin Beyazgül

36) Şırnak: Mehmet Yarka

37) Samsun: Mustafa Demir

38) Gümüşhane: Ercan Çimen

39) Tekirdağ: Mestan Özcan

40) Yalova: Yusuf Ziya Öztabak

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika