Erdoğan - Biden görüşmesi bitti. Heyetler arası görüşme başladı. Biden: Erdoğan ile çok iyi bir görüşme yaptık

Erdoğan - Biden görüşmesi bitti. Heyetler arası görüşme başladı. Biden: Erdoğan ile çok iyi bir görüşme yaptık

Erdoğan - Biden görüşmesi bitti. Heyetler arası görüşme başladı Biden görüşme sonrası yaptığı ilk açıklamada " Erdoğan ile çok iyi bir görüşme yaptık" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Biden'ın göreve geldiği 20 Ocak'tan sonra ilk yüz yüze görüşmelerini bugün, NATO zirvesi kapsamında gerçekleşti. 

NATO Liderler Zirvesi öncesi sohbet ederken görüntülenen iki lider, ABD-Türkiye arasındaki kritik gündemlerin ele alınacağı ikili görüşmeye başladı. 

ABD Başkanı'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden'ın Suriye ve Libya'daki gelişmelerin yanı sıra Türkiye'nin Afganistan'da Kabil Havalimanı'nın güvenliğini sağllakin teklifini de Erdoğan'la görüşeceğini açıklamıştı. 

Erdoğan, dün Brüksel'e doğru yola çıkmadan önce yaptığı açıklamalarda, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını 'Ermeni soykırımı' olarak tanımasının da gündeme geleceğini söylemişti. Görüşmede savunma sanayiine yönelik masa üstünde kalan konuların olduğunu belirten Erdoğan, "F-35 konusunda ABD sözleşmeye uymadı. 5 tane F-35 verilmiştir, daha sonra da bunlara el koymak suretiyle gönderilmemiştir. Patriot konusunda da ABD sözünde durmadı, bunları geri aldı" ifadelerini kullanmıştı. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya