Erdoğan: Bize karşı yol yürüyen kaybeder

Erdoğan: Bize karşı yol yürüyen kaybeder

Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Akdeniz’de yaptığımız arama ve sondaj çalışmaları kendi egemenlik alanlarımızdadır” dedi.

Türkiye’nin Fatih, Kanuni ve Yavuz’un ardından dördüncü sondaj gemisi olma niteliğini taşıyan sondaj gemisi Abdülhamid Han, Mersin’in Taşucu Limanı’ndan Doğu Akdeniz’e açılıyor.

Törende konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geminin Antalya’nın 55 kilometre açıklarında Türkiye’nin karasularında sondaj yapacağını söyledi. Geminin görev yerini Yörükler 1 Kuyusu olarak açıklayan Erdoğan, “Abdülhamid Han sondaj gemimizle Türkiye farklı bir yere gelmiştir” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle

‘BULANLAR ARAYANLARDIR’

“Sözümüzün somut örneği olan Abdülhamid Han sondaj gemimiz, Türkiye’nin enerji alanındaki yeni vizyonunun da sembolümüz. Daha önce paramızla dahi yaptıramadığımız sismik araştırma süreçlerini artık kendi imkânlarımızla yürüttüğümüz bir döneme girdik. Denizlerde dünyada eşine az rastlanır bir sondaj filosuna sahibiz. Gerekli hazırlıklar sonrası Akdeniz ve Karadeniz’de çalışmalara başladık. Fatih sondaj gemimizi her arayan bulamaz lakin bulanlar arayanlardır. Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervi ülkemize maddi karşılığının çok ötesinde moral vermiştir.

‘EFELİK ETMEYE YELTENENLER MUHTEMELEN ÇIKACAKTIR’

Doğal gaz işleme tesisimizin de temelini geçtiğimiz yıl attık. Haziran ayında denize boru döşeme işlemine başladık. Sığ kısımlarda işlemi bitirdik, derin kısımlarda 165 kilometrelik hattın 100 kilometresini bitirdik. Denizin altında adeta enerji üssü kuruyoruz. Bugün Abdülhamid Han Gemisi’ni Akdeniz’e yolcu ediyoruz. Ülkemizde ilk petrol bulunan yer bundan 135 yıl önce İskenderun’du. Bu defa da “Ya Allah Bismillah” diyerek Gazipaşa’nın 55 km açığındaki Yörükler 1 kuyusuna uğurlayacağız. Akdeniz’de yaptığımız arama ve sondaj çalışmaları kendi egemenlik alanlarımızdadır. Bunun için kimseden izin veya icazet almaya ihtiyacımız yoktur. Abdülhamid Han Sondaj Gemisi çalışmalara başladığında arkalarına aldıkları ağa babalarına güvenerek bize efelik etmeye yeltenenler muhtemelen çıkacaktır. Şımarıklıklarını artıranların sonu bir gün kafayı duvara çarpıp kendine gelmek olacaktır.

‘KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESECEĞİZ’

Ne kuklalar ne de onların iplerini ellerinde tutanlar Akdeniz’de hakkımız olanı elimizden alamayacaktır. Biz kendi işimize bakmaya devam edeceğiz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bu çabalarımıza destek veren herkesle yol almaya hazırız. Uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış haklarımızı uydurmalarla yok saymak isteyenlere bu lokmanın onların boğazından geçmeyecek kadar büyük olduğunu da hatırlatmak istiyorum. Gerektiğinde dişe diş mücadele vermekten çekinmedik, çekinmeyeceğiz. Bizimle birlikte yol yürüyen kazanır. Bize karşı yol yürüyen ise kaybeder.”

DÖNMEZ: KARADENİZ GAZINI 2023’TE GETİRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Erdoğan’ın konuşması öncesinde Bakan Dönmez de açıklamalarda bulundu: “Yavuz ve Kanuni, Fatih’in açtığı kuyuların alt ve üst tamamlama operasyonlarını gerçekleştiriyor. Karadeniz gazının 2023’te milletimizle buluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor. 10 kuyunun açılması, alt ve üst tamamlama işlemleri devam ediyor. Karadaki gaz işleme tesisi inşası da devam ediyor. 170 kilometrelik derin deniz tabanındaki boru seriminin yüzde 60’ı tamamlandı, önümüzdeki ay serimi tamamlamayı hedefliyoruz. Sadece denizde değil, karada yoğun bir petrol ve doğal gaz arama sondaj faaliyetimizi de sürdürüyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika