Erdoğan: 'Çatlayın, patlayın, AKM'yi yıktık'!

Erdoğan: 'Çatlayın, patlayın, AKM'yi yıktık'!

İstanbul Yeditepe Bienali'nin açılış töreninde Ayasofya Müzesi'nde konuşan Erdoğan, " Millet olarak elimizdeki hazinenin kıymetini bilmiyoruz. Ne kendimize ne de yurt dışına bu güzellikleri layıkıyla tanıtabiliyoruz. Adeta...

İstanbul Yeditepe Bienali'nin açılış töreninde Ayasofya Müzesi'nde konuşan Erdoğan, " Millet olarak elimizdeki hazinenin kıymetini bilmiyoruz. Ne kendimize ne de yurt dışına bu güzellikleri layıkıyla tanıtabiliyoruz. Adeta müflis tüccar gibiyiz. Türkiye uzun yıllar kültür sanat tarih deyince kısır ve dar bir bakış açısının esiri olmuştur. "ifadelerini kullandı.

"Batı'dan ziyade Batıcı ve milletin değerleriyle kavgalı bu zihniyetin ecdadın bıraktığı mirasın kıymetini bilemediğini" savunan Cumhurbaşkanı "Tarihi camilerin bir kısmı müzeye aynen burası gibi malesef bir kısmı da ahıra çevrilmiştir. Sadece sur içinde ne yazık ki tek parti döneminde 300'ü aşkın mescit yok edilmiştir." diye konuştu.

'MODERN BEDEVİ' ÇIKIŞI
Erdoğan, "Tepeden inmeci, baskıcı, jakoben anlayış bugün de bazı sanat çevrelerinde sürüyor. Çapulcularla kol kola yürümedikleri, vandallığa prim vermedikleri için sanatçılarımızın tehdit edildiğini biliyoruz. Gezi'de yaptıklarını 'Zeytin Dalı' için bölgeden giden sanatçılarımıza yaptılar. Bunlar zihniyet itibariyle modern bedevilerdir. Bunların gözünde vatana ihanet etsen bile menfaat grubuna ihanet etmediğin sürece makbulsün." şeklinde konuştu.

"ÇATLAYIN, PATLAYIN, AKM'Yİ YIKTIK"
Erdoğan "Gezi olaylarına destek vermeyen sanatçıların neler yaşadıklarının biliyoruz. Bunlar milletimizden yedikleri onca şamara rağmen akılları başlarına toplamıyorlar. Gezi'de yaptıklarını Afrin için bölgeye giden sanatçılarımıza yaptılar. Bugün aynı ahlaksızlığı aynı haydutluğu sergilediler. Sanatçılarımızın Mehmetçiğe moral vermesine dahi tahammül gösteremediler. Sırf yerli milli duruş sergilediler diye edilmedik hakaret bırakmadılar. Bunların lümpen mahalle kabadayılarından faydaları yoktur." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca "AKM için de çok bağırdı Geziciler. İstediğiniz kadar bağırın çatlayın patlayın yıktık. Aynı şeyi Ankara'da yaptık. Cumhuriyet tarihi boyunca bir tane eser ortaya koyun be. Demek ki bizi beklediler."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem