Erdoğan: Cumhuriyeti istemeyenler önce karşısında beni bulur

Erdoğan: Cumhuriyeti istemeyenler önce karşısında beni bulur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 36'ncısı düzenlenen muhtarlar toplantısında konuştu. Erdoğan, "Cumhuriyetten geri adım atmak isteyenler her şeyden önce karşılarında milletimizi ve şahsımı bulur" dedi."Türkiye 1923 yılında cumhuriyete...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 36'ncısı düzenlenen muhtarlar toplantısında konuştu. Erdoğan, "Cumhuriyetten geri adım atmak isteyenler her şeyden önce karşılarında milletimizi ve şahsımı bulur" dedi.

"Türkiye 1923 yılında cumhuriyete geçerek rejim tercihini yapmıştır. Artık milletimizin böyle bir meselesi yoktur" diyen Cumhurbaşkanı, "Ana muhalefetin başındaki zat ikide bir diyor ya. Türkiye’nin artık böyle bir meselesi yok. Cumhuriyetten geri adım atmak isteyenler her şeyden önce karşılarında milletimizi ve şahsımı bulur. Hiçbir rejim ve hiçbir yönetim sistemi tek başına ülkeleri belirli bir kategoriye yerleştirmeye kafi değildir" ifadelerini kullandı.

'YALANLA YATTILAR YALANLA KALKTILAR'

"Ne diyorlar, 'parlamento yok, her şey tek adamda bütünleşecek.' El insaf… Hepsi yalan. Neden? Bunlar yalanla yattılar yalanla kalktılar. Bunların cibilliyetinde bu var" diye konuşan Erdoğan, "Bize Milleti İbrahim denir. Biz İbrahim milletinizdeniz. Orada toplanıyoruz. Eninde sonunda bizim anamız babamız Adem ve Havva değil mi. Biz oradan gelmiyor muyuz? Bizi bölmek isteyenler ihanet içindedir" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

'ASKERLİKTEN MUAF TUTARSIN OLUR BİTER'

Yargının bağımsız olması yanına tarafsız olması ibaresi ekleniyor. Bundan kim neden rahatsız olabilir ki? Bana göre anayasa değişikliğinin en önemli maddelerinden biri budur. Gençlerimize 18 yaşında seçilme hakkı geliyor. Seçilmek mi zordur seçmek mi zordur. Seçmek zordur. Seçilmek onun kadar zor değil.

Askerlik ne olacak diyorlar. Allah Allah. Sanki Türkiye’de 7 milyon gencin 7 milyonu da milletvekili oluyor. Parlamentoya kaç kişi girecek? 10-15 kişi girdiğini düşünürsen bunları askerlikten muaf tutarsın olur biter. Tecil demiyorum muaf. Biz bunu polislere getirdik. parlamentodan daha önemli görev olabilir mi. Bu genç parlamentoya gelip vatanına milletine hizmet edecek. Bu kadar açık konuşuyorum.

İnşallah hükümet kendi düzenlemesini bu halk oylamasından sonra yapacaktır. Bunlar zor şeyler değil kimse kimseyi kandırmasın.

Cumhurbaşkanına kanun değil kararname yetkisi veriliyor. Kanun kararnameden üstündür. Yasama organı meclis olduğu için bu üstünlük oraya verilmelidir, öyle de oluyor. Ülke ve millet olarak çok uzun zamandır yaşadığımız, şahsımın da özellikle son 3-4 yıldır yaşadığı tecrübeler ışığında Türkiye için en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bu anayasa değişikliği de eksiktir. Aslolan yeni bir anayasayı 80 milyon kafa kafaya vererek yazmamızdır.

'BU MESELE AK PARTİ VE MHP'NİN MESELESİ DEĞİL'

Bu mesele Recep Tayyip Erdoğan’ın veya AK Parti’nin , MHP’nin meselesi değildir.Benim hükümetle uyum sorunum yok. Geçmişte bu sorunları yaşadık. Devletin başında kavga olmaz. Sayın Gül’ün döneminde ne benim dönemimde biz bu sorunları yaşadık. Ama bu durum sistemin doğruluğundan değil şahsımla hükümetin durumundan kaynaklanıyordu. Biz bugün varız yarın yokuz…

Ne diyorlar kendisine saray yaptı ya elinize dilinize dursun. 2 metreküplük yer gidilecek yer. Biz tarih yazacak bir millete burayı miras olarak bırakalım diye yaptık.

Başbakan olduğumda başbakanlık binasında karafatmalar dolaşıyordu.

'DİYORLAR Kİ GENSORUYU KALDIRIYORSUNUZ...'

Bu düzenleme aceleye getirilmiş değil. Bilakis geç kalmış hem de çok geç kalmış bir reformdur. Diyorlar ki ama gensoruyu kaldırıyorsunuz. Gensoru kaldırılmasında devlet çalışamaz hale gelsin. Gensoru mekanizması hükümeti işlemez hale getirmek için kullanılmıştır. Günlerce geliyorsun onu tartışıyorsun. Yazıktır günahtır.