Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'e vetoda kararlı: Gaflete düşmeyiz

Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'e vetoda kararlı: Gaflete düşmeyiz

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine 'hayır' diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik, yolumuza bu şekilde devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine ilişkin "Bunlar terör odaklarını barındıran ülkeler" açıklamasında bulundu. "Yunanistan meselesinde olduğu gibi bir daha böyle bir gaflet içinde bulunmayacağız." diyen Erdoğan, "Bu ülkelerin NATO'ya üye olmalarını engellemek için 'Hayır' oyu vereceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan,19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençlerle bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde gerçekleştirilen buluşmada gençlerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, sosyal medya hesabından "Gençlerimizle gerçekleştirdiğimiz Kütüphane Söyleşilerimizde NATO’nun genişlemesiyle ilgili meseleleri etraflıca ele aldık. Yaklaşımımızı açık yüreklilikle gençlerimize de izah ettim…" diyerek buluşmanın NATO kısmını paylaştı.

Erdoğan konuya ilişkin olarak "NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine hayır diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik, yolumuza bu şekilde devam edeceğiz" dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

ABD Dedeağaçta’ta üs kurdu, FETÖ oradan seyahat ediyor.

Her şeyden önce NATO konusunu değerlendirmekte fayda görüyorum. NATO ile ilgili adımda malum İsveç, Finlandiya tüm bunlar bizdeki terör odaklarını kendi ülkelerinde barındıranlar.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN OLMASINI KABULLENEMEYİZ

Onlara yani PKK'ya ve YPG’ye bu denli ülkelerinde ev sahipliği yapacaklar. Yürüyüşse yürüyüş, paçavralarını af edersiniz köprü üstlerine her yere asacaklar. Bunlar ülkemdeki terör kaynaklarını teşvik edip bunlara ciddi manada parasal destekler de verip bunlara silah desteği veren bu ülkelerle, kendilerine de söyledik. ‘NATO bir güvenlik teşkilatıdır. Böyle bir güvenlik teşkilatının içerisinde biz terör örgütlerinin olmasını kabullenemeyiz.

Yani geçmişte girenler girdi. Bunun içinde Almanyası var, Fransası var. Yunanistan ve Fransa zaten bunlar girip çıkmışlardı. Ama sonra maalesef o dönemin Türkiye’deki yönetimi bunların önünü açtı.

PUTİN VE ZELENSKİY İLE BAĞLARI KOPARMAYA NİYETİM YOK

Ukrayna ve Rusya ilişkilerine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan," Gerek Rusya gerek Ukrayna'yla ilgili denge politikası güdüyoruz ve bu politikada ne Sayın Putin'le ne Zelenskiy'le bağları koparıp atmaya asla niyetim yok" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem