Erdoğan: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulaması devam edecek

Erdoğan: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulaması devam edecek

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısının yaptığı açıklamada sokağa çıkma yasağı uygulamasının devam edeceğini duyurdu.Kabinesi toplantısının ardından açıklama yapan Erdoğan, sokağa çıkma yasağının...

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısının yaptığı açıklamada sokağa çıkma yasağı uygulamasının devam edeceğini duyurdu.

Kabinesi toplantısının ardından açıklama yapan Erdoğan, sokağa çıkma yasağının devam edeceğini söyledi. Buna göre sokağa çıkma yasağı 17 Nisan Cuma günü saat 24.00'da başlayıp 19 Nisan Pazar 24.00'a kadar geçerli olacak.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Türkiye koronavirüs ile mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor. Hiçbir eksiğimiz yoktur, tedarikte de sıkıntı yaşamıyoruz. 32 milyon vatandaşımıza Sağlık Bakanlığı’nın doğrulama mesajı gitmiştir. Sağlık kurumlarımız hem tedavi hem de yoğun bakım üniteleri olarak salgınla başa çıkabilecek kapasitedir.

Yoğun bakım yatağı sayımız 40 bini buluyor. Hadımköy'de de 100 Derince'de 250 yataklı yeni hastaneler kuruyoruz.

Toplam test sayısında en başlardaki gruplarda yer alıyoruz. Toplamda 410 binin üzerine çıktık. Test oranımız vaka oranımız aşağı yönlüdür. Taburcu olan hasta sayımız 5 bine yaklaştı.

Ülkemizi koronavirüs ile mücadelede örnek gösteriyorlar. Bizden destek isteyen her ülkenin çağrısına imkânlarımız doğrultusunda cevap vermeye çalışıyoruz.

Karşımızdaki tehlike dinamik bir süreci yönetmemizi gerektiriyor. Aldığımız tedbirleri güncelliyor ve geliştiriyoruz. Sokağa çıkama yasağı da bu tedbirlerden biridir. Gereksiz kargaşanın bir daha tekrar etmemesi için gereken tedbirleri alacağız.

'17 NİSAN- 19 NİSAN ARASI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK'

İçişleri Bakanımızın bu konudaki sorumluluğu üstlenerek gösterdiği hassasiyeti takdirle karşılıyorum ama istifasını kabul etmedim. Başarılarına yakinen şahit olduğum bakanımız görevine devam ediyor. verdi destekten dolayı Sayın Bahçeli’ye teşekkür ediyorum. Hafta sonları sokağa çıkma yasağını ihtiyaç duyuldukça sürdürme kararı aldım. 17 Nisan - 19 Nisan arası sokağa çıkma uygulanacak.

Türkiye Cumhuriyeti, şartlar ne olursa olsun her bir vatandaşının can ve mal güvenliğini temin gibi sağlık, gıda, temizlik malzemesi ihtiyacını karşılayabilecek güce sahiptir. Her önlemi alıyoruz.

4,5 milyon vatandaşımıza doğrudan nakit desteği sağladık. İşten çıkarmaların önüne geçiyoruz.

IMF programı başta olmak üzere, ülkemizi minnet altına sokacak hiçbir dayatmaya boyun eğmeyeceğiz.

Kredi Garanti Fonu destekli işe devam finansmanı için yapılan başvurular 66 bini aştı.

'ÖZEL BANKALAR BU SÜREÇTE İYİ SINAV VERMİYOR'

Maalesef özel bankalar bu süreçte hiç iyi sınav vermiyor. Özel bankaların da üzerine düşenleri yapmasını bekliyoruz.

Attığımız ve atacağımız adımlarla hiçbir kesimi sahipsiz bırakmamakta ortaya çıkan yükü adil şekilde paylaşmakta eminiz.

Kampanyamıza şu ana kadar 1 milyar 612 milyon lira bağış yapıldı.

Bir süre daha sabredeceğiz ve ardından feraha kavuşacağız. ''