Erdoğan Hasankeyf'i su altında bırakan barajı açtı

Erdoğan Hasankeyf'i su altında bırakan barajı açtı

Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ilısu Barajı, yeminli Türkiye düşmanlarına ve mankurtlara verilmiş en güzel cevaptır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hasankeyf'i su altında bırakan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES Açılış Töreni’nde konuştu. Ilısu Barajı’nın ekonomiye 3 milyar liralık katkı sağlayacağını söyleyen Erdoğan, HDP ve CHP’ye yüklendi.

Erdoğan, “Ilısu Barajı’nı, finansmanından terör örgütünün saldırılarına kadar önümüze çıkarılan bütün engellere rağmen tamamlamış bulunuyoruz. Yapılan kara propagandaları unutmadık. Bu eser içimizdeki mankurtlara ve içimizdeki yeminli Türkiye düşmanlarına verilmiş bir cevaptır” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Ilısu Barajı’nı, finansmanından terör örgütünün saldırılarına kadar önümüze çıkarılan bütün engellere rağmen tamamlamış bulunuyoruz. Yapılan kara propagandaları unutmadık. Bu eser içimizdeki mankurtlara ve içimizdeki yeminli Türkiye düşmanlarına verilmiş bir cevaptır. Ilısu Barajı, ön yüzü beton kaplı baraj türü açısından da dünyada ilk sırada yer almaktadır. 1200 megavatlık kurulu gücü ile dünyada 4’üncüdür. Ekonomiye 3 milyar TL’lik katkı sağlayacaktır.

 

Dünyanın ve ülkemizin giderek artan kuraklık tehdidi ile karşı karşıya bulunduğu şu günlerde böylesine bir eseri hizmete açmamızın çok daha anlamlı olduğuna inanıyorum. Su kaynaklarımızın tek bir damlasının israfına tahammülüz yoktur. Su bu yüzyılın en önemli en stratejik kaynağıdır. Bilindiği gibi Türkiye su zengini bir ülke değildir. Su stresi çeken ülkeler grubundayız. Su kaynaklarımızı doğru yönetmek mecburiyet haline gelmiştir.

 

Ilısu’nun kültürel ve sosyal gelişimi sağlayacak tarafı da bulunmaktadır. Tüm tarihi ve kültürel varlıkları özenle koruyarak gelecek nesillere miras bıraktık. Bay Kemal, bunlar lafla olmuyor. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Ayrıca kısmen taşınan ve yerinde koruma altına alınan eserler de mevcut. Ey PKK’nın yan kolu HDP sizler böyle şeyler yapabilir misiniz? Biz sizlere aşığız aşık. Bu kapsamda 875 konutu tamamlayarak hak sahiplerine verdik. Burada benim Kürt kardeşlerim var. Bu Kürt kardeşlerimizi biz ihmal edemezdik ve etmedik. Onlara da bu eserleri kazandırdık. Bölgedeki yolları da daha yüksek standartlı bir şekilde yeniden yaptık. Projenin maliye toplamda 20 milyar lirayı bulmuştur.

Baraj, 12 bin yıllık Hasankeyf'i su altında bırakmıştı

Ilısu Barajı nedeniyle 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf su altında bırakılmıştı.

Ilısu Baraj bendinin bulunduğu alana da gitmesi beklenen Erdoğan'ın yol güzergahında Hasankeyf'e uğraması da bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem