Erdoğan: Kılıçdaroğlu Yenikapı'ya benim isteğimle gelmedi

Erdoğan: Kılıçdaroğlu Yenikapı'ya benim isteğimle gelmedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Sultanbeyli'de düzenlenen mitingde konuştu."Ana muhalefet partisi liderini, tüm siyasi hayatı yalan ve iftira üzerine kurulu bu zatı dikkate almama kararı almıştım çok uzun süre önce. 15...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Sultanbeyli'de düzenlenen mitingde konuştu.

"Ana muhalefet partisi liderini, tüm siyasi hayatı yalan ve iftira üzerine kurulu bu zatı dikkate almama kararı almıştım çok uzun süre önce. 15 Temmuz sonrası belki kendine gelmiştir diye kendisiyle ilgili rezervlerimizi askıya aldık. Bu nedenle Yenikapı'ya davet ettik. Benim davetimi reddetti, sonra birileri söyledi ve gelip katıldı" diyen Erdoğan, "O buluşmayı ne yazık ki sonradan tersine çevirdi. Biz yolumuza sayın Bahçeli ile beraber devam ettik. Bana göre şu an MHP Genel Başkanı Bahçeli ile duruşumuz 15 Temmuz sonrası bir duruştur" dedi.

KILIÇDAROĞLU SEN DE VAR MISIN?
Kitleden "idam" tezahüratları gelince "Kardeşlerim, bakın bu konuda benim kanaatim belli. Sayın Bahçeli'nin kanaati. Ben Başbakan'ın da kanaatinin farklı olduğunu düşünmüyorum" diyen Erdoğan, "Bu sabah yaptığı konuşmasında ana muhalefet başı diyor ki 'Getirin idamı' diyor. Sen idama var mısın önce onu söyle. Bak, Bahçeli açıkladı, Başbakan'ın da farklı düşündüğünü zannetmiyorum. Kılıçdaroğlu sen var mısın?" diye sordu.

'EVET' İDAMIN PARLAMENTOYA GELMESİ DEMEK
"Ben buradan duyuruyorum, 16 Nisan'daki 'evet', bunun parlamentoya gelmesi demektir" diyen Erdoğan, "O zaman ana muhalefet partisinin başındaki zat ne yapacak" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Bu sabah bir kahvaltı yapmış. Bu zat diyor ki 'Tarafsız cumhurbaşkanı olmaz'. Ben de diyorum ki; bu ülkede ne zaman tarafsız cumhurbaşkanı oldu ki? Bir insanın zikri varsa bir tarafı da vardı. Üstelik ben bu göreve gelirken tarafsız olmadığımı zaten ilan etmiştim. "Ben milletimden yana olacağım" demiştim. Hatırlıyorsunuz değil mi? İşte şimdi de cumhurbaşkanı olarak milletimden yanayım. Bu millet iin nefesimin sonuna kadar her şeyimi vermeye devam edeceğim. Milletimden yana olarak taraf görevimi yürüttüm. Onların rahatsızlığının sebebi taraflı olup olmamamız değil. Onların rahatsızlığı vesayetin değil, milletin temsilciliğini yapmamız.

AYM ve HSK kurulu üyelerini cumhurbaşkanı seçecek, yargı cumhurbaşkanının eline geçecek. Külliyen yalan, yargı konusunda mevcut sistem aynen devam ediyor. Kılıçdaroğlu bunu da bir öğreniver, birileri anlatsın sana. Bilmiyorsan kendi hukukçu danışmanlarımı gönderebilirim. Yargıtay ile, Danıştay ile ilgili bir değişiklik var mı? Yok. Askeri mahkemeler kapatıldığı için açıkta kalan üyeler var. Ki onların da süreleri dolacak, iki kişiler zaten.

Yeni sistemde her yere siyaset girecek diye tutturmuş. Valiler şu an 'Evet' için çalışıyormuş, imamlar, kaymakamlar 'Evet' için çalışıyormuş. Bunun bu ifadeleri hakarettir ya. Önce haddini bil ya, bu sana yakışır sana. Sen şu an Kandil'de 'hayır' diyenlerle berabersin. Onlar şu an silahla 'Hayır' dedirtmenin gayreti içerisinde, sen onlarla berabersin. Adliyeye siyaset girecek diyorsun, kışlaya siyaset gireceğini söylüyorsun. Sen TSK'yı hakaretle zan altına sokuyorsun. Bu ülkede camiye siyaset giyeceğini söylemek farklı bir hakaret. Ben burada bir şey söylemek istemem, cami cemaatine hakarettir. Bu zat hem de bunca yalanı söylüyor, hem de 'Kimseyle kavga etmek istemiyorum' diyor. Tüy dikiyor ya. 'Bir kişi Meclis'i fesheder' diyor. Yalan, ülke tıkanıklık yaşamasın diye Cumhurbaşkanı ile milletvekili seçiminin birlikte yapılacağı şartı getiriliyor. Hangi taraf kabul ederse etsin iki seçim birlikte yapılacak. Bir iddiası daha var, ilkokula başlamamış torunuma anlatsam gülmekten kırılır. Diyor ki 'Bir devlet, bir kişi ikna edildiğinde 12 saatte ele geçirilir' Ya bu adam ne diyecek? Hangi devlet kimi ikna edecek, kim ele geçirecek. Denemediler mi, denediler. 15 Temmuz'da denediler. 

SEN HAVALİMANINDA KAÇAMAK TURLAR ATIYORDUN
Ah zavallı Kılıçdaroğlu, sende o aşk yok. Sende o ruh yok. Sen o gece havalimanında kaçamak turlar atıyordun. Ama benim milletim havaalanında cumhurbaşkanını bekliyordu. Çünkü biz şuna inanıyorduk; arkadaş, yurdumu alçaklara uğratma sakın. Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın.

Benim hanım kardeşlerim kaçmadılar, onlar tankların altında ezildi. Ey Kılıçdaroğlu, sen hangi ülkenin böyle düşürülmesinden bahsediyorsun. Bu millet öyle bir millet değil, bu millet farklı. 

Tabii ana muhalefetin başındaki zat, ne yazık ki birçok şeyin hala farkında değil. Atatürk Havalimanı'nda, milletimizle darbecilere karşı direnmek yerine güvenli bir yere kaçmayı tercih ettiği için farkına varamamış olabilir. Siz hiç merak etmeyin, öyle bir teşebbüs ortaya çıktığında milletimiz ne yapacağını gayet iyi biliyor. Tutturmuş bir rejim değişikliği gidiyor."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem