Erdoğan talimat verdi: 7 bin bekçi alınacak

Erdoğan talimat verdi: 7 bin bekçi alınacak

Erdoğan talimat verdi: 7 bin bekçi alınacak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay öncelikli olmak üzere 7 bin bekçi alınacak. Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak'ta "emniyet güçlerine yardımcı olmak...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay öncelikli olmak üzere 7 bin bekçi alınacak. Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak'ta "emniyet güçlerine yardımcı olmak amacıyla" başvuruları alınan 280 çarşı ve mahalle bekçisinin atamalarının da bir ay içerisinde yapılması bekleniyor.

AA muhabirinin İçişleri Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, çarşı ve mahallelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamada kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları amacıyla "Çarşı ve Mahalle Bekçileri" teşkilatı güçlendirilecek.

Bu kapsamda halihazırda 5 bin 392 olan kadro sayısı kademeli olarak artırılacak. Sonraki süreçte 7 bin yeni bekçi için kadro tahsisinin ardından ise valilikler vatandaşları internet siteleri üzerinden bilgilendirecek.

Doğu Anadolu'daki illerin ardından ilk etapta Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay için bekçi alımı yapılacak.

ATAMA BİR AY İÇİNDE YAPILACAK
Geçen yıl Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak valilikleri tarafından yapılan duyurunun ardından, çarşı ve mahalle bekçisi olabilmek için başvuran adaylardan gerekli şartları taşıyan 280'i bir ay içerisinde görevlerine başlayacak. Bekçilerin 69'u Diyarbakır, 40'ı Hakkari, 49'u Mardin, 1'i Şanlıurfa, 121'i ise Şırnak'ta görev yapacak.

İstanbul'da 700, Şırnak'ta ise 100 çarşı ve mahalle bekçisi alımı için başlatılan süreç de devam ediyor. Giriş sınavları her iki ilin valilikleri tarafından belirlenen tarihlerde kaymakamlıklar tarafından yapılacak. İstanbul için tahsis edilen bekçi kadrosu sayısının da önümüzdeki dönemde artırılacağı ve yeni bekçi alımlarının yapılacağı belirtilirken, buna ilişkin duyuruların da kaymakamlıklar tarafından yapılacağı öğrenildi.

Söz konusu illerde ihtiyaç duyulan bölgelerde görevlendirilecek yeni bekçiler, genel kolluk kuvvetlerinin derhal müdahalesine imkan bulunmayan acele ve zaruri hallerde vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayarak, suçluların yakalanmasında güvenlik güçlerine yardımcı olacak.

Çarşı ve mahalle bekçisi olabilmek için geçen yıl söz konusu süreci  tamamlayan bin 604 çarşı ve mahalle bekçisi asayiş ve güvenliğin sağlanması için  güvenlik güçleriyle omuz omuza görev yapıyor. Bekçilerden 612'si Diyarbakır,  156'sı Hakkari, 451'i Mardin, 59'u Şanlıurfa, 326'sı ise Şırnak'ta bulunuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde halihazırda 4 bin 295 çarşı ve  mahalle bekçisi görev yapıyor.

İSTENİLEN BELGELER VE ŞARTLAR
Bekçi olabilmek için başvuran adayların Türk vatandaşı olması, lise ve  dengi okul mezunu olması ve başvurdukları illerde en az bir yıl ikamet etmeleri  gerekiyor. Ayrıca adaylardan 30 yaşından yukarı olmama, görev yapmaya engel bir  hastalığı bulunmama, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış  olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık,  sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir  fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmama gibi şartlar aranıyor.

Aranan şartları taşıyanlar, öncelikle sözlü sınava tabi tutulacak,  sözlü sınavdan geçerli not alan adaylar yazılı sınava girmeye hak kazanacak.  Yazılı sınav sonuçlarına göre asil ve yedek aday listesi belirlenecek. Tüm  aşamalarda başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan adayların işlemleri ise  iptal edilecek.

Adaylar, çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu için sadece bir ilçe  kaymakamlığına müracaat edebilecek. Aday, bekçi olmaya hak kazandığı takdirde,  başvuru yaptığı ilçenin kadrosuna atanacak.

Sözlü sınava girmeye hak kazananların bekçilik yapmaya mani hallerinin  olup olmadığı değerlendirilecek.

100 üzerinden 70 puan alan adayların başarılı sayılacağı sözlü  sınavının sonuçları, başvurunun kabul edildiği ilçe kaymakamlığının internet  adresinden ilan edilecek.

Yazılı sınavda adaylara Türkçe, Tarih, Matematik ve Genel Kültür  derslerinden hazırlanan sorular yöneltilecek.

Aday listesine giren isteklilerden yapılacak güvenlik soruşturması ve  arşiv araştırması olumlu olanlar, tebligat üzerine en yakın tam teşekküllü devlet  hastanesinden alacakları sağlık Kurul Raporlarını ilgili emniyet birimlerine  teslim edecek. Bunlardan, bekçiliğe girmeye elverişli olduğu anlaşılanlar, vali  veya kaymakam onayı ile aday memur olarak atanacak.

Ataması yapılanlardan, vazgeçenler ile geçerli bir mazereti olmaksızın  kanuni süresi içerisinde görevine başlamayanların atamaları iptal edilecek.

Ataması yapılan aday memurlar arasından kanuni süreler içerisinde  göreve başlamayanların yerine yedek listesinden sıra ile çağrılacak.

"Erdoğan talimat verdi: 7 bin bekçi alınacak" haberi, 26 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 26 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Erdoğan talimat verdi: 7 bin bekçi alınacak haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Erdoğan talimat verdi: 7 bin bekçi alınacak 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 18 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 16:07 "Diamond Tema" hakkında yakalama kararı çıkartıldı!
 2. 15:59 Fenerbahçe'nin önemli oyuncusundan yönetimle ayrılık talebi geldi
 3. 15:58 Özel iki ismi işaret etti: MHP'den silahlı paylaşım geldi!
 4. 15:45 Ali Koç: Fenerbahçe çağı başlıyor demiştik!
 5. 15:40 Şanlıurfa’da yangın paniği yaşandı
 6. 15:35 Yolda terk edilmiş yeni doğan bebek mesaisi!
 7. 15:31 Yeşilçam oyuncusu Ahu Tuğba yeniden hastaneye kaldırıldı
 8. 15:28 Kira sözleşmelerinde yılda iki kez zam yapılabiliyor!
 9. 15:28 Pegasus Havayolları borçlanma aracı ihracı için SPK'ya başvuruda bulundu
 10. 15:17 Kaybolan keçilerini aramaya çıkan kişi ölü bulundu
 11. 15:12 Reza Zarrap'tan İddialara Ebru Gündeş'li Yanıt Geldi
 12. 15:11 Euro Bölgesi'nde enflasyon verileri, piyasa beklentileri doğrultusunda açıklandı
 13. 15:11 Japon arkeolog Kırıkkale'de Hitit İmparatorluğu'na ait 3 bin 300 senelik bir tablet buldu!
 14. 15:11 3-20 Temmuz arasında emeklilere 3 kere zam yapılacağı iddiası ortaya atıldı!
 15. 15:11 İkinci el otomobil piyasasında tek bir yaprak bile kımıldamıyor!
 16. 15:11 Garanti Bankası emekli promosyonunu güncelledi!
 17. 14:59 Premier Lig'de yeni sezon fikstürü ortaya çıktı
 18. 14:56 Sihirli Annem'in Betüş'ü İnci Türkay seneler sonra görüntülendi
 19. 14:42 Dua Lipa'dan açıklama geldi
 20. 14:35 Kurban bayramında halk plajları doldu
Gündem Haberleri