Erdoğan, vatandaşlık verilen Suriyeli sayısını açıkladı

Erdoğan, vatandaşlık verilen Suriyeli sayısını açıkladı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyelilere vatandaşlık ve Suriyelilerin istihdamına ilişkin açıklamalarda bulundu.110 bin Suriyelinin Türk vatandaşlığına alındığını bu sayının arttırılacağını söyleyen Erdoğan, Suriyeliler...

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyelilere vatandaşlık ve Suriyelilerin istihdamına ilişkin açıklamalarda bulundu.

110 bin Suriyelinin Türk vatandaşlığına alındığını bu sayının arttırılacağını söyleyen Erdoğan, Suriyeliler arasında nitelikli eleman konumunda çok fazla kişi olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı'nın Suriyelileri ülkesine göndermek istediğini fakat AKP'nin 'Bombalara karşı insanları gönderme' politikasına karşı olduğunu söyleyen Erdoğan, güvenli bölge meselesine de değindi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, suriyelilere vatandaşlık ve suriyelilerin istihdamına ilişkin açıklamalarda bulundu. An itibariyle 110 bin suriyelinin Türk vatandaşlığına alındığını bu sayının arttırılacağını söyleyen Erdoğan, Suriyeliler arasında nitelikli eleman konumunda çok fazla kişi olduğunu söyledi.

Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde:

Şu an itibariyle biz 110 bin Suriyeliye vatandaşlık verdik. 100 binin üzerinde olana ikame verdik. Bu şunu gösteriyor. Bu 110 bin vatandaşlığın dışında diğerleri için de bu vatandaşlık sürecini daha da arttırma konumundayız. Niye? Çünkü bu insanlar benim ülkemde kaçak göcek yaşamasın. Vatandaşlığını aldığı zaman herhangi bir kuruluşta rahatlıkla işini bulsun orada çalışsın. Tabi buna bay Kemal rahatsız olur. Çünkü o Suriyelileri Suriyeye göndereceğiz diyor. Biz bombalardan kaçanları Suriyeye göndermedik öyle bir niyetimiz de yok. Vatandaşlık hakkını aldıkları andan itibaren, bunların içinde mühendisler, mimarlar, doktorlar var. Bunların içinde hukukçular var. Bu noktada kabiliyeti olan insanları niye bombalara teslim edelim. Kendi topraklarına dönmek isteyenler, gönüllülük esasına dayalı dönecekler. Hele hele şu anda güvenli bölge tezimiz tutarsa, bizim planımız hazır, 440 kilometrelik Tel Abyad'dan Irak sınırına kadar alanda projeleri hayata geçireceğiz. Buradaki konutlarla 1 milyon insanı yerleştirebiliriz. Bu insanlar burada kalabilir. Asla cebri bir şey söz konusu değil.

KYK BORÇLARIYLA İLGİLİ DÜZENLEME GELİYOR

Değerli arkadaşlar, bu şu anda bizim gündemimizde. Değerlendirmesini bütçe müzakerelerinden sonra masaya yatıracağız. Öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı da tabi inşallah atacağız. Tabi burada özellikle kredi konusundaki derdimiz bizim istiyoruz ki tabi krediyi her müracaat eden alıyor ama daha sonra ödemek üzere alıyor. Burs konusu ödeme sorunu yok. Böyle bir durum var. Bu atılacak adımda tüm borçlu olanların , beklentiniz biliyorum. Borçların silinmesi süreci olacaktır. Burada başka tercih gündeme gelecektir. Kredi olayı ya kalkacak ya sadece burs verme noktasına gidilecektir. Onun çalışması , değerlendirmelerini yapıp ona göre adımları atacağız

Politika