Erdoğan ve Putin gerçekten anlaştı mı? Peki bunlar ne?

Erdoğan ve Putin gerçekten anlaştı mı? Peki bunlar ne?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüştü. İki taraftan yapılan açıklamalarda her konuda anlaştık dendi, peki gerçekten öyle mi? Devlet Başkanlığı Rezidansı'nda basına kapalı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüştü. İki taraftan yapılan açıklamalarda her konuda anlaştık dendi, peki gerçekten öyle mi? 

Devlet Başkanlığı Rezidansı'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme, 1 saat 30 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından çalışma yemeği ve heyetlerarası görüşmeye geçildi. İki lider görüşmeler sonrası basın toplantısı düzenledi.

PUTİN: NORMELLEŞME SÜRECİ TAMAMLANDI

Sözü ilk olarak Putin aldı. Türkiye ile ilişkilerin normalleşme sürecinin tamamlandığını söyleyen Putin, "Ortak işbirliğine dönüyoruz" dedi.

Ardından sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan aldı. Son 2 ay içerisinde Rusya'ya ikinci ziyaretini gerçekleştirdiğini hatırlatan Erdoğan, "Domates konusu dışında her konuda anlaştık" dedi. 

Peki Erdoğan ve Putin gerçekten her konuda anlaştı mı? 

ABC Gazetesi Moskova Temsilcisi Mahir Esen görüşmenin ardından cevapsız kalan soruları sıraladı.

İşte Mahir Esen'in dikkat çektiği önemli başlıklar;

Rus turistlerin korunması amacıyla Antalya merkezde Rus istihbaratının irtibat bürosu açılması kabul edildi mi?

Karlov suikastının FETÖ'ye yönlendirilmesi amacıyla yapılan atağa karşı Rus heyeti "komedi gerçeği değiştirmiyor , gerçeğe odaklanmanız hepimizin faydasında" diyerek resmen uyardı mı?

Türk Akımı'nın paylaşım rakamlarında nasıl bir değişim yaşandı?

Türkiye domates yasağına rağmen buğday yasağını kaldırmayı kabul ederken neyi kabullendi? Rusya 25 adet zırhlı aracı YPG'ye vermekten vazgeçti mi? Peki 25 zırhlı araç yıllık 786 milyon dolarlık domatese denk bir  rakam mı?

Akkuyu santralinin maliyetinde 46 milyon dolarlık zammı hükümet yetkilileri kabul etti mi?

2018 olimpiyatlarının stat - otel projeleri 25 Mayıs'ta sona eriyor , Türk inşaat şirketlernin oyun dışında bırakılması kabul edildi mi?

Ukrayna'ya Ukrayna Özel Kuvvetini eğitim amaçlı gönderilen Türk askerleri bu gece itibar ile Türkiye'ye tatil için mi geri dönüyor?
Ruslar türk tarafına amerikalıların kürtlere verdiği anti tank ve anti uçak füzelerinin listesini verirken , kendilerininde envanterinde fazladan benzer silahlar oldğunu belirttilermi ve ardından biz bu yolu tercih etmedik dedilermi?
Rus tarafı Esad konusunda ısrarcı olmak gibi bir derdimiz yok ama Suriye halkına soralım sizde buna uyun dediler mi?
Şengal ve Tebka'daki YPG hedeflerini Ruslar mı verdi ? Ruslar Kürtleri bir kez daha satıyor mu?

Görüşme gerçekleşirken Damat Berat ve Gazprom yetkilisi neden heyetten ayrı ve özel 45 dakika görüştü ? Neyi görüştü?
 

GENEL