Erdoğan yok, Yıldırım yok: Taksim Camisi'nde temel sessiz sedasız atıldı

Erdoğan yok, Yıldırım yok: Taksim Camisi'nde temel sessiz sedasız atıldı

2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun skandal bir kararla onay vermesinin ardından Taksim Meydanı’nda yapılacak cami için ilk kazma bugün bir törenle vuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '49 yıllık hayali'...

2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun skandal bir kararla onay vermesinin ardından Taksim Meydanı’nda yapılacak cami için ilk kazma bugün bir törenle vuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '49 yıllık hayali' olan cami için güçsüz bir tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım'ın yanı sıra bakanlar da katılmadı.

Temel atma töreninde İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem katıldı. Saat 11:00'de düzenlenen tören öncesinde caminin yapılacağı alandaki çevik kuvvet polisleri ve araçları tahliye edildi. İlerleyen günlerde caminin yapılacağı yerdeki çiçekçi dükkanları da tahliye edilecek.

cami2-002.jpg

HÜKÜMETTEN ÇIT YOK
Erdoğan Umre dönüşü Gaziantep'e gittiği için, Binali Yıldırım ise Malta ziyaretinde olduğu için katılamadı. Kabine üyelerinin neden katılmadığı ise merak konusu. Ayrıca törene dair AKP'nin yayın organı gibi çalışan bazı ajanslarda üzerinden saatler geçmesine rağmen bir haber yer almadı.

cami5.jpgcami3-001.jpg

KARAR NEDEN SKANDAL?
2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayına karşı tepkiler sürüyor. Proje ile ilgili Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Sami Yılmaztürk, “Kurulun bu kararı hukuku ayaklar altına alıyor'' demişti. Yılmaztürk, Beyoğlu imar planlarına açtıkları tüm davaları kazandıklarını vurgulayarak Yılmaztürk “Bu kararlar, Cumhuriyet rejimi ile hesaplaşmanın bir parçası. Taksim Meydanı bir bütündür ve bir bütün olarak korunmalıdır'' değerlendirmesinde bulunmuştu. Taksim'e cami projesi için en son 2011 yılında açılan dava kazanıldı. Cami projesi de dâhil Taksim'de planlanan bir çok inşaat bu şekilde durduruldu. Ancak Danıştay 6. Dairesi, 2015 yılında imar planlarını iptal eden mahkeme kararını bozarak projelerin önünü açtı.

Törenden görüntüler:

">

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem