Erdoğan'a ABD ziyareti öncesi Washington Post'tan sert eleştiri!

Erdoğan'a ABD ziyareti öncesi Washington Post'tan sert eleştiri!

AKP'li Cumhurbaşkanı Eerdoğan'ın ABD ziyareti öncesi ülkenin önemli gazetelerinden olan The Washington Post, yayın kurulu imzasıyla bir yazı yayınladı....

AKP'li Cumhurbaşkanı Eerdoğan'ın ABD ziyareti öncesi ülkenin önemli gazetelerinden olan The Washington Post, yayın kurulu imzasıyla bir yazı yayınladı. Yazıda, Erdoğan'a sert eleştiriler yöneltilirken, "Sayın Erdoğan yüzlece gazeteciyi, akademisyeni ve siyasi rakip olarak gördüğü diğer insanları hapse attı ve binlerce kişiyi işinden etti" ifadesi kullanıldı.

Washington Post'un yayın kurulu tarafından kaleme alınan başyazıda, daha önce Türk yetkililerin Erdoğan'ın 13 Kasım'daki ziyaretini iptal edebileceği ile ilgili açıklamaları hatırlatılırken, "Daha önceki ziyaretinde korumalarının uyguladığı şiddet ve rejiminin uyguladığı baskı düşünüldüğünde, iki partiden de birçok insan görüşmenin iptaline sevinirdi" ifadeleri yer aldı.

Başyazıda AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2017'deki ABD ziyareti sırasında protestocularla Türk korumalar arasında çıkan arbede hakkında da hatırlatma yapıldı. Başyazıda, "Bunu hatırlayan ABD yetkililerinin hissiyatı 'dört gözle bekleme' olmayabilir" ifadeleri de yer aldı.

Gazetenin yayın kurulu, "Bu Erdoğan'ın ABD'ye gelip muhaliflere zorbalık yaptığı ilk sefer de değildi" yazarak, 2016'da yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı'nın korumalarının eylemcileri "hırpaladığı" ve "istemediği" gazetecilerin dışarı çıkarılmasını istediğini yazdı. Washington Post yayın kurulu, "DC polisi Erdoğan'a bu taktiklerin kabul edilmeyeceğini açıkça bildirmeli" yazdı.

Başyazının sonunda, "Sayın Erdoğan yüzlece gazeteciyi, akademisyeni ve siyasi rakip olarak gördüğü diğer insanları hapse attı ve binlerce kişiyi işinden etti" denilirken, "Trump'ın yeşil ışık yaktığı" Suriye'nin kuzeyine operasyon ile "Kürtlere etnik temizlik yapıldığı" suçlaması yöneltildi.

Gazete, ABD'nin iki katlı yasama organı Kongre'ye protesto çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, Erdoğan'ın ziyaretiyle ilgili yaptığı Twitter paylaşımında, "13 Kasım'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı görmeyi dört gözle bekliyorum" yazmıştı. (T24)

Medya