Erdoğan'a yanıt: 'Bize para karşılığı öyle anlaşmalar imzalattılar ki, hiçbir şey yapamayız’

Erdoğan'a yanıt: 'Bize para karşılığı öyle anlaşmalar imzalattılar ki, hiçbir şey yapamayız’

Sözcü yazarı ekonomist Murat Muratoğlu, Barış Pınar Harekatı'nı 'işgal' diye niteleyen ülkelere 'sınır kapılarını açarız' yanıtı veren Erdoğan'ı eleştirdi.

Sözcü yazarı ekonomist Murat Muratoğlu, Barış Pınar Harekatı'nı 'işgal' diye niteleyen ülkelere 'sınır kapılarını açarız' yanıtı veren Erdoğan'ı eleştirdi.

Murat Muratoğlu, bugünkü "Avrupa’yı Türkiye’ye çeviririz tehdidi!" başlıklı yazısında, "Hele bir de sınırların açılacağını duyan olursa sadece Türkiye'den değil Afrika'dan da akın başlayacak. Türkiye, Avrupa'ya gitme umuduyla gelen herkese çatır çatır bakmak zorunda kalacak." ifadelerini kullandı.

Muratoğlu’nun “Avrupa’yı Türkiye’ye çeviririz tehdidi!” başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle:

"Kapıları açarsak bu sefer Birleşmiş Milletler nezdinde yaptırım ve ambargolar ile karşı karşıya kalırız. Hepsini de paşa paşa geri alırız." diyen Muratoğlu'nun yazısı şöyle:

Erdoğan; “Eyy Avrupa Birliği şu andaki operasyonumuzu bir işgal operasyonu diye nitelendirmeye çalışırsanız işimiz kolay… Kapıları açarız, 3.6 milyon Suriyeli'yi size göndeririz” diye seslendi. Avrupa'yı, Türkiye'ye çevireceğini söyleyip gözdağı verdi. Zira biraz yabancı basını okusalar Avrupa buna ilk günden beri “işgal operasyonu” diyor. Daha nasıl demesini istiyor?

Yetmedi, 28 ülke ortak açıklama yaptı; Türkiye'nin kurmayı planladığı güvenli bölgeye hiçbir şekilde maddi destek sağlanmayacağını yazıp imzaladı.

Peki, bu insanlar Avrupa ülkeleri için tehdit de bizim için değiller mi? Madem bu kadar kötü bir şey, neden bunu kendi halkımıza yaşatıyoruz? Avrupa'yı korkuttuğumuz milyonlarca Suriyeli ile yıllardır birlikte yaşıyoruz!

Sahi onlar bizim şefkatimize sığınmış din kardeşlerimiz değil miydi? Biz ensardık, onlar muhacir… Zira çoğu ne Avrupa'ya gider, ne Suriye'ye geri döner. Düzenlerini kurmuşlar, bu nargile burada tüter.

Bize para karşılığı öyle anlaşmalar imzalattılar ki, hiçbir şey yapamayız. Kapıları açarsak bu sefer Birleşmiş Milletler nezdinde yaptırım ve ambargolar ile karşı karşıya kalırız. Hepsini de paşa paşa geri alırız.

Bundan üç yıl önce Avrupa söz verdiği Şengeni vermeyip yengen yapınca, vize muafiyetini kabul etmeyince yine Eyy Avrupa diye başlayıp cümleyi Suriyelileri salarız diye bitirmiştik. Ne oldu? Önden gidenler bile Türkiye'ye geri gönderildi!

Aç kapıyı Veysel Efendi demekle olacağına inananlar Türkiye'deki saflar. Gaz ile çalışanlar! Hadi kapıları açtık diyelim. Türkiye'nin böyle bir hamle yapacağı korkusuyla yıllardır önlem alıyorlar. Söylediğimiz hiçbir şeyi ciddiye almıyorlar.

Mülteci olanların kimliği bile yok. Sahte kimliklerle Suriye vatandaşıyım diye iltica talebinde bulunan on binlerce Iraklı, Afgan ve daha bilumum ülke vatandaşı söz konusu… Araya kaynayan IŞİD'lileri saymıyorum bile…

Hele bir de sınırların açılacağını duyan olursa sadece Türkiye'den değil Afrika'dan da akın başlayacak. Türkiye, Avrupa'ya gitme umuduyla gelen herkese çatır çatır bakmak zorunda kalacak.

Zira aynı konuşmada; “Buradan milletimizin her bir ferdini, AK Parti saflarında çalışmak için davet ediyorum” dedi, “Millet İttifakı da parçalanmalı” diye devam etti. Demek ki neymiş niyeti?