Erdoğan'dan ABD’de ümmet açılımı!

Erdoğan'dan ABD’de ümmet açılımı!

BM toplantıları dolayısıyla Eylül ayında New York’a gidecek olan Erdoğan için 22 Eylül’de Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC)

BM toplantıları dolayısıyla Eylül ayında New York’a gidecek olan Erdoğan için 22 Eylül’de Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) ve Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından ‘ümmeti birleştirme’ başlıklı bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya davet edilen Amerikalı önde gelen altı müslüman din adamı ve ilahiyatçıdan 3’ü daveti reddettiğini açıkladı.

TASC ve YTB tarafından hazırlanan ‘ümmeti birleştirme - birlikte daha güçlü’ sloganıyla hazırlanan broşürde, ABD’deki Müslüman Kardeşler Gruplarına yakın olduğu belirtilen Sıraj Wahhaj, Omar Suleiman, Yasir Qadhi, Abdullah Hakim Quick, Dalia Mougahed, Oussama Jamal’ın özel olarak davet edildiği bildirildi.

(Birlikte daha güçlü - Stronger together) Hillary Clinton’ın 2016 seçim kampanyasının sloganıydı.

En sert tepkiyi bir dönem Başkan Obama’ya danışmanlık yapan Mısır asıllı (ilahiyatçı öğretim üyesi) Dalia Mougahed gösterdi.

Tweet mesajında , isminin bir ay önce broşürden çıkarılmasını istediğini ancak çıkarılmadığını bildirdi.

Mougahed’e daha sonra Süleiman (ilahiyatçı) ve Qadhi (Pakistan asıllı ilahiyatçı) de katıldığını açıkladı.

Öteki davet edilen isimlerin toplantıya katılıp katılmayacağı bilinmiyor.

Erdoğan için ‘ümmeti birleştirme ‘ toplantısı düzenleyen TASC, AKP iktidarına yakınlığıyla biliniyor. Büyükelçisi Serdar Kılıç Washington’a atandıktan sonra kuruldu.

Başkanlığını bir dönem Ensar ve Türgev Vakfı tarafından ortaklaşa kurulan TÜRKEN Amerika Vakfı (U.S.A.) Başkanı da olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzeni Halil Mutlu yaptı. Eşbaşkanlığını Gunay Evinch yürütüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika