Erdoğan'dan, ABD'nin nükleer kararı için ilk açıklama

Erdoğan'dan, ABD'nin nükleer kararı için ilk açıklama

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararını değerlendiren Erdoğan, anlaşmayla bu konuda yıllardır süren olumsuzluğun olumlu bir duruma dönüştüğünü ve umutları artırdığını hatırlattı. Erdoğan,...

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararını değerlendiren Erdoğan, anlaşmayla bu konuda yıllardır süren olumsuzluğun olumlu bir duruma dönüştüğünü ve umutları artırdığını hatırlattı. Erdoğan, "Şimdi bunun bir anda ters istikamette gelişmesi sadece bölgeyi değil, tüm dünya ekonomisini ve dolayısıyla Türkiye'yi de etkileyecek" diye konuştu. Bu durumdan ABD menfaat elde edecek olsa da birçok ülkenin rahatsız olacağına ve büyük darbeler yiyeceğine dikkati çeken Erdoğan, "Niçin yeni krizlere yol açalım?" ifadelerini kullandı.Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'nin İran kararı ile ilgili yaptığı ilk açıklamasında 'Kaybeden Amerika olacak' dedi.

Erdoğan'ın, CNN International'da Becky Anderson'a verdiği mülakatın ilk bölümü yayımlandı.

YAPTIĞINIZ BİR ANLAŞMAYA SADIK KALMIYORSUNUZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesi ile ilgili “Kaybeden Amerika olacaktır. Çünkü yaptığınız bir anlaşmaya sadık kalmıyorsunuz. Uluslararası anlaşmalar, böyle istediğiniz zaman bozun, istediğiniz zaman yapın. Böyle bir şey olmaz" dedi.

KAYBEDEN AMERİKA OLACAKTIR
Erdoğan, bu durumun yaratacağı risklerin sorulması üzerine, "Kaybeden Amerika olacaktır çünkü yaptığınız bir anlaşmaya sadık kalmıyorsunuz" değerlendirmesinde bulundu. İmzalar atılmışsa sadık kalmak gerektiğinin altını çizen Erdoğan, "Uluslararası anlaşmalar, böyle istediğiniz zaman bozun, istediğiniz zaman yapın. Böyle bir şey olmaz" dedi.

Mülakatın tamamı bugün saat 18.00'de yayımlanacak. 

Kaynak: Sputnik

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem