Erdoğan'dan artan vaka sayısı ile ilgili açıklama: Alınacak tedbirlerin çalışmalarını yapıyoruz

Erdoğan'dan artan vaka sayısı ile ilgili açıklama: Alınacak tedbirlerin çalışmalarını yapıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgını ile ilgili yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanımız değişik illeri dolaşıyor. Oralarada ne gibi tedbirler alacağız bunların çalışmalarını yapıyoruz. Ona göre adımlarımız atacağız” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Bugünkü ateşkes anlaşması aslında en üst düzeyde yapılmış bir ateşkes değil, daha alt düzeyde. Bunun kalıcılığı ne kadar olur bunu zaman gösterecek. 3 ay içind Vagner gibi paralı askerlerin oradan çekilmesi ne denli sağlıklıdır, onu da bilmiyoruz. Bizim bildiğimiz böyle bir anlaşmanın adımlarının atılmış olduğudur. Darbeci Hafter tarafından bir temsilci bulunuyor. Sarrac tarafından bir komutan bulunuyor. Güvenilirliği bana göre çok da olabilecek gibi değil. Aynen Azerbaycan-Ermenistan arasında Ermeniler sözlerinde durdular mı? Oralarda da yine ateşkes adımı atıldı, gece saat 00:00 itibarıyla başlayacak dendiği halde bunlar yapılmadı. Temenni ederim ki bu böyle olmaz, ateşkes kararına uyulur.

VAKA SAYISINDAKİ ARTIŞ

“Şuan itibariyle gerçekten İstanbul koronavirüs salgınında hemen hemen en önde gelen illerimizden birtanesi. Bu mücadaleyi başta medya olmak üzere yoğun bir şekilde sürdürmemiz lazım. Maske mesafe hijyen bunlara hassayitle sarılmamız lazım. Toplu mekanlardan ciddi manada kaçınmak gerekiyor. Buralar virüsün seri bir şekilde yaygınlaşmasını sağlıyor. Mümkün olduğunca bu hassasiyeti gösterelim.

YENİ TEDBİRLER GÜNDEMDE Mİ? 

Sağlık Bakanımız değişik illeri dolaşıyor. Oralarada ne gibi tedbirler alacağız bunların çalışmalarını yapıyoruz. Bilim Kurulu'nda yapılan çalışmalar neticesinde ne gibi tedbirler alınacak, bunlar bize de bildirilecek ona göre adımlarımızı da atacağız.  Kararlıyız, kararlı duruşumuzu batıya göre çok daha iyi konumdayız. 

'RUSYA KADAR BARIŞ İÇİN YER ALMAYA HAKKIMIZ VAR'

Türkiye de en az Rusya kadar burada barış için yer almak hakkının olduğuna inaniyorum. Minsk-AGİT ortaklığında Türkiye'nin de AGİT'ten dolayı yeri var. Azerbaycan haklı talebini ortaya koyuyor. Ermenistan Rusya'yı teklif ediyorsa biz de Türkiye'yi teklif ediyoruz diyor. 

ABD'NİN S-400 AÇIKLAMALARINA YANIT

S-400 testleri yapılıyor. Amerika'nın yaklaşımı bizi bağlamaz. Kalkıp bunu Amerika'ya soracak değiliz. Sadece S-400 değil, birçok hafif-orta-ağır silahlar var. Amerika'dan aldığımız silahlar da var. Bunların testini de yapmayı sürdürüyoruz. Yunanistan'da S-300'ler var, kullanıyor. Biz kararlıyız, yolumuza aynı şekilde devam edeceğiz.''
 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika