Erdoğan'dan 'Işıklar yanıyor' açıklaması: Siyaset yapacaksa istifa etsin!

Erdoğan'dan 'Işıklar yanıyor' açıklaması: Siyaset yapacaksa istifa etsin!

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısının ardından da AYM üyesi Engin Yıldırım'ın "Işıklar yanıyor" paylaşımıyla ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısının ardından da AYM üyesi Engin Yıldırım'ın "Işıklar yanıyor" paylaşımıyla ilgili ilk kez konuştu. "Bireysel bir tweet olarak görmek doğru olmaz" diyen Erdoğan, "Talihsiz bir paylaşım keşke yapmasaydı. Ona düşmez. AYM üyesinin böyle bir açıklama yapması adeta siyasete soyunmasıdır. Siyaset yapacaksa görevinden istifa etsin, siyasete girsin. Özür yeterli mi? Başkan ve heyeti değerlendirsin" ifadesini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi (AYM) ile hükûmet arasında başlayan tartışma, yüksek mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımıyla daha da alevlenmiş, Cumhurbaşkanlığı cephesinden Yıldırım’a “FETÖ’cü” suçlaması gelmişti. AYM ile hükümet arasındaki tartışma, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yüksek mahkemeyi “Barış için Akademisyenler”in “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildirisine yönelik verdiği karar üzerinden başlamıştı. Soylu’nun “Bir terör örgütü, bir PKK bildirisi bu. AYM bu bildiriye düşünce özgürlüğü diyor. AYM’nin aldığı bir kararı eleştirmek benim hakkım” demesi üzerine AYM Başkanı Zühtü Arslan, “Kararlara yönelik bazı eleştirilerden görüyoruz ki kararlarımız okunmadan, bazen de okunduğu halde yeterince anlaşılmadan eleştirilmektedir. Sağlıklı bir eleştiri, okumayı ve okunanı doğru anlamayı gerektirmektedir” yanıtı vermişti.

İki isim arasında yaşanan gerginlik devam ederken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den AYM’nin kaldırılmasına yönelik bir açıklama gelmişti. Son olarak dün akşam AYM Üyesi Engin Yıldırım, mahkeme binasının bir fotoğrafını Twitter hesabında paylaşarak “Işıklar yanıyor” notu düşmüştü. Yıldırım’ın bu paylaşımın “darbe” iması yaptığı iddia edildi. Yıldırım, tartışmadan üzüntü duyduğunu kaydettiği son paylaşımında, “Gayem, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı” demişti. AYM, olağanüstü toplantı kararı alarak, paylaşımın ‘şahsi’ olduğunu yönünde bir açıklama yapmıştı. AYM üyesi Yıldırım, paylaşımıyla ilgili özür dilemişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika