Erdoğan'dan İstanbul vurgusu: '16 Nisan'da istediğimiz sonucu alamadık'

Erdoğan'dan İstanbul vurgusu: '16 Nisan'da istediğimiz sonucu alamadık'

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Kadın Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmada 16 Nisan Anayasa referandumu sonuçlarından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, "Bilindiği gibi 2017 halk oylamasında...

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Kadın Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmada 16 Nisan Anayasa referandumu sonuçlarından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, "Bilindiği gibi 2017 halk oylamasında İstanbul’da yaklaşık 4.5 milyon oy ile yüzde 48.6 düzeyinde bir ''evet’ oranına ulaşmıştık. O zaman üzüntülüydüm. Çünkü biz yüzde 48.6 ile sandıklardan çıkmamalıydık." dedi. Erdoğan CHP'ye 1993 yılına 39 kişinin yaşamını yitirdiği Ümraniye'deki metan gazı patlaması üzerinden yüklendi.

Erdoğan, 16 Nisan Anayasa referandumu sonuçlarından duyduğu rahatsızlıdığı dile getirerek, "24 Haziran’da Türkiye hem yeni yönetim sistemine göre görev yapacak cumhurbaşkanını seçecek, hem de meclisin 600 üyesini belirleyecek. İstanbul 24 Haziran’ın belirleyicisi olacak. İstanbul ne derse Türkiye onu der. Bilindiği gibi 2017 halk oylamasında İstanbul’da yaklaşık 4.5 milyon oy ile yüzde 48.6 düzeyinde bir ''evet’ oranına ulaşmıştık. O zaman üzüntülüydüm. Çünkü biz yüzde 48.6 ile sandıklardan çıkmamalıydık. Çünkü bu İstanbul’a bizim aşkımızla mukayese edilebilecek başka aşık yoktu. Bu 48.6 önemli bir başarı ama beklediğimizin çok uzağında. AK Parti için İstanbul’un çıtası çok daha yüksektir. Öyle olmak zorundadır. Aksi takdirde Türkiye genelinde hedeflediğimiz düzeye çıkamayız. İyi bir çalışmayla oyumuzun üzerine 1.5 milyon rahat koyabileceğimize ben inanıyorum" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

İstanbul siyasi temsilde çok önemli bir yere sahiptir. Yeni sistemde 600 taneye çıkan milletvekillerimizin 98 tanesini İstanbul seçiyor. İstanbul'da güç sahibi değilseniz, belirli bir düzeye çıkmanız neredeyse imkansız hale geliyor. İstanbul 24 Haziran'ın da belirleyicisi olacaktır.

"AÇIK SÖYLEYEYİM ÜZÜNTÜLÜYDÜM"
16 Nisan'da istediğimiz sonucu alamadık. O zaman açık söyleyeyim üzüntülüydüm. Çünkü biz yüzde 48,6 ile sandıktan çıkmamalıydık. Ama böyle oldu. Şimdi yeni bir yoldayız. Ak Parti için İstanbul'un çıtası çok daha yüksektir. Aksi takdirde hedeflerimize ulaşamayız. İstanbul Türkiye'dir. İstanbul dünyadır.

Cumhur ittifakı parlamentoda da önemli. Orada da bizim almamız lazım. Türkiye'yi hem doğudan hem batıya yüksek hızlı trenle donatacağız.

"BAKIYORSUN YOLUN SAĞI SOLU YEMYEŞİL..."
Şimdi şuradan çıkıyorsun. Arabana biniyorsun. Bakıyorsun yolun sağı solu yemyeşil. 
Eskiden Amerika'ya filan Avrupa'ya gittiğinizde bakardık yolun sağı solu hem yeşil. Her taraf orman. Onların arasından yemyeşil. Hans yapıyor, George yapıyor, biz niye yapmıyoruz. Biz de bunları yaptık.

Bu şehrin en büyük projesi Kanal İstanbul olacak. Bu dünya projesidir. Bununla dünyaya mesajımızı vereceğiz. Yeni dönemde inşasına başlayacağız.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem