Erdoğan'dan “Lokanta ve kafeler ne zaman açılacak?” sorusuna yanıt

Erdoğan'dan “Lokanta ve kafeler ne zaman açılacak?” sorusuna yanıt

Cuma namazının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs kısıtlamalar hakkında, "Restoran işletmeciliği konusunda kabine toplantısında değerlendirmesini yeniden ele alacağız. Çünkü endişelerimiz var... Gerekirse bir esneme yapılabilir." dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında erken seçim, aşı ve koronavirüs kısıtlamalarına ilişkin konuştu. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"ÇİN'DEN AŞIYA ONAY ÇIKTI, BU HAFTA SONU GELEBİLİR"

"Arkadaşlar önce aşı konusunda şu anda ikinci parti aşımız nasip olursa yani onayı çıktı Çin'den. Büyük ihtimalle bu hafta sonuna kadar gelebilir. Beklentimiz 10 milyon gelecek ve bu yaş grubu, huzurevlerinde vesaire kalanlarına yönelik aşılarımız devam edecek. Aşı süreci devam edecek.

"GEREKİRSE ESNEME YAPILABİLİR"

Restoran işletmeciliği konusunda ise, kabine toplantısında değerlendirmesini yeniden ele alacağız. Çünkü endişelerimiz var. Her ne kadar sıkı tutacağız diyorlarsa da maalesef sıkı tutulmuyor. Şu anda başarılı bir süreç var. Bu süreci tekrar tersine çevirmek, böyle bir şeyin altına girmek istemiyoruz. Gerekirse bir esneme yapılabilir.

"ERKEN SEÇİM SÖZ KONUSU DEĞİL"

2023'ten önce erken seçim söz konusu değildir. Biliyorsunuz biz, bu muhalefetteki siyasi partiler gibi acelecilik içerisinde değiliz. Haziran 2023'ten önce erken seçim filan falan söz konusu değildir. Bir defa oturmuş demokrasilerde aklınıza estiği zaman erken seçime gidilmez. Cumhur İttifakı olarak kesin bir tarih vardır, o tarih de Haziran 2023'tür.

"REFORM PAKETİNİ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA AÇIKLAYACAĞIZ"

Bu reform paketiyle ilgili biz kendi içimizde çalışmaları yaptık. Bu hafta içinde de özellikle insan hakları evrensel beyannamesiyle ilgili eylem planımızı aramızda konuştuk. Değerlendirmelerimizi yaptık ve ekonomiyle ilgili çalışmalarımızı da yapıyoruz. Önümüzdeki haftalar içerisinde bu konuyla ilgili açıklamamızı inşallah yapacağız."  

Politika