Erdoğan’dan Menbiç açıklaması: Menbiç'ten Irak sınıra kadar güvenli hale getireceğiz

Erdoğan’dan Menbiç açıklaması: Menbiç'ten Irak sınıra kadar güvenli hale getireceğiz

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'de düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi'nde konuştu. Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin bilgi veren

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'de düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi'nde konuştu. Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin bilgi veren Erdoğan, "Menbiç'ten Irak sınırına kadar olan bölgeyi güvenli hale getireceğiz" dedi.

Şu ana kadar bin kilometrekarelik alanın TSK kontrolüne geçtiğini söyleyen Erdoğan, "Menbiç'ten Irak sınırına kadar olan bölgeyi güvenli hale getireceğiz" hedefini açıkladı. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü'de Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi'ne katıldı.

Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

"Bu zirve tarihi bir nitelik taşıyor. Türk Konseyi gibi yapıların dünya siyasetinde ağırlığı artıyor. Konseyin BMGK ve İslam İşbirliği Teşkilatı nezdinde gözlemci statüde olmasını istiyoruz.

Ekonomilerimiz üzerindeki döviz baskısını azaltacak önlemleri almalıyız. Yerel paralarla ticarete verdiğimiz önemin altını çizmek istiyorum. Kotalar maalesef ticaretimiz önündeki en büyük engellerden biri. Türk Konseyi olarak aramızdaki kotaları kaldırmamız gerekiyor.

Suriye'de son 8 yılda yaşadıklarımız bir terör örgütü ile diğerinin tasviye edilemeyeceğini göstermiştir. PKK/YPG'yi tasviye etmek için 9 Ekim'de önemli bir adım attık. Birinci amacı PKK/YPG kaynaklı terör tehdidinin ortadan kaldırılması. İkinci nedeni misafir ettiğimiz Suriyeli Arapların ülkelerine dönmelerini sağlamaktır. Bugün harekatın 7. günündeyiz. Güvenli bölge haritasına uygun şekilde operasyon devam ediyor. Bu sabah itibarıyla yaklaşık bin kilometrekarelik alanı bölücü terör örgütünün işgalinden kurtardık.

MÜNBİÇ AÇIKLAMASI

Kısa zamanda Münbiç'ten Irak sınırına kadar olan bölgeyi güvenli hale getireceğiz. Sığınmacıların evlerine dönmelerini temin edeceğiz. Türkiye'nin teröre karşı verdiği beka mücadelesinde kardeşlerimizden çok güçlü destek bekliyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika