Erdoğan’dan Suriye’ye yapılan saldırıya ilişkin ilk açıklama

Erdoğan’dan Suriye’ye yapılan saldırıya ilişkin ilk açıklama

ABD’nin Suriye’ye yaptığı operasyona ilişkin konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yapılan operasyonları doğru buluyorum" dedi.

ABD’nin Suriye’ye yaptığı operasyona ilişkin konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sabah füze ve uçaklarla rejim hedeflerine yönelik sınırlı olduğu açıklanan bir operasyon yapıldı. Rejimin daha önce de çeşitli defalar yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması elbette düşünülemezdi. Yapılan operasyonu doğru buluyoruz" dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

"Dün gece uykusuz geçti. Hep operasyonu takip ettik. Rejimin yaptığı saldırıların cevapsız bırakılması düşünülemezdi. Bu bakımdan yapılan operasyonu doğru buluyoruz. O kimyasal silahlarla o yavruların düştüğü durumu herhalde tasvip etmemiz mümkün değil. Kimse bunun faili, bunun bedelini ödemesi lazım. Böylece rejim son günlerde tırmandırdığı muhaliflere yönelik insanlık dışı hak, hukuk tanımaz saldırılarının cevapsız kalmayacağını görmüş oldu."
 

ERDOĞAN, IŞİD’E KARŞI FIRAT KALKANI OPERASYONU İLE MÜCADELE ETTİKLERİNİ ÖNERSÜRÜYOR

"Suriye’de kimyasal saldırıya gösterilen bu hassasiyetin, rejimin konvansiyonel silahlarla katlettiği yüzbinlerce masum Suriyeli için de sergilenmesi gerektiğine inanıyoruz.’’

"Kimse bunun faili bedelini ödemesi lazım. Rejim son dönemde muhaliflere yönelik saldırılarının cevapsız kalmayacağını görmüş oldu. Kimyasallara gösterilen hassasiyetin, rejimin katlettiği masum insanlar için de göstermesi gerekir. Malesef Suriye’de oynanan oyun başkadır. Suriye’de yapılanlar, Rejimin yaptıklarına sessiz kalmak, sonra terör örgütlerinin desteklenmesi... Biz bu oyunu çoktan çözdük. Eğer sorun DEAŞ ise biz onlara karşı Fırat Kalkanı Harekatı ile mücadelemizi verdik." şeklinde açıkladı.