Erdoğan'dan "Tam hazırlık yapmadan, ayaküstü düzenleme getirmeyin" uyarısı!

Erdoğan'dan "Tam hazırlık yapmadan, ayaküstü düzenleme getirmeyin" uyarısı!

Hürriyet gazetesi yazarı Nuray Babacan, "Her tatilden önce olduğu gibi, son dakika hızla Meclis’e gönderilen tekliflerin yetersizliği, AK Parti yönetiminde de sorun oldu." bilgisini paylaştı.

Hürriyet yazarı Nuray Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son dakika gelen düzenlemelerdeki eksiklere tepki gösterdiğini ve "Tam hazırlık yapmadan, arkası önü düşünülmeden, ayaküstü düzenleme getirmeyin" uyarısı yaptığını yazdı.

Türkiye'de torba yasa olarak bilinen son dakika teklifleri, kimi zaman gece yarısı bile Meclis'e sunularak yasalaştırılabiliyor. Bu tür teklifleri genellikle AK Parti vekilleri Meclis'ten geçiriyor. Partililerin verdiği tekliflerdeki yazım hataları, eksiklikler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da da rahatsızlık yarattı.

TEKLİFLERİN YETERSİZLİĞİ AK PARTİ'DE SIKINTI YARATTI

Hürriyet yazarı Babacan, "Her tatilden önce olduğu gibi, son dakika hızla Meclis’e gönderilen tekliflerin yetersizliği, AK Parti yönetiminde de sorun oldu. Yeni sistemde artık Bakanlar Kurulu tarafından sevk edilen tasarılar yok. Bakanlıklarca yapılan çalışmalar, iktidar partisinin milletvekillerinin imzasıyla teklif olarak gündeme alınıyor. Ancak birbiriyle konu bütünlüğü olmayan, teknik hata içeren alelacele hazırlanmış metinler sıkıntı yarattı" dedi.

ARKASINI DÜŞÜNMEDEN DÜZENLEME GETİRMEYİN

Hatalar artınca devreye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girdiğini iddia eden Babacan, "Erdoğan’ın 'Tam hazırlık yapmadan, arkası önünü düşünülmeden, ayaküstü düzenleme getirmeyin' dediği konuşuluyor. Bu karmaşık yasama tekniğine milletvekilleri tarafından ‘torba’ adı verilmişti. Sadece karışık olmalarıyla değil, gece ansızın Meclis’e gelmeleriyle de ünlüler. İşte bu yasama anlayışı sadece muhalefet değil, iktidar partisi vekilleri tarafından da eleştiriliyor. Bir milletvekili, 'Oğlum bile bana bunun adı torba değil, bu resmen çorba olmuş dedi' sözleriyle karmaşadan şikâyet etti" dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem