Erdoğan'dan 'yapay zeka' açıklaması

Erdoğan'dan 'yapay zeka' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat 5A Uydusu Hizmete Alma Töreni'nde konuştu. Erdoğan, "Türkiye, dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat 5A Uydusu Hizmete Alma Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

- Manevra ömrü 35 yıl olarak hesaplanan Türksat 5A ile hem mevcut uydularımızı yedekliyor hem de yörünge haklarımızı garanti altına alıyoruz. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu uydumuz ülkemizle birlikte Avrupa, Akdeniz, Ege, Karadeniz, Ortadoğu, Orta Batı Afrika, Güney Afrika bölgelerini kapsayacak geniş bir coğrafyaya hizmet verecektir. Kaliteli hizmet sunma kapasitesine sahip Türksat 5A, sağlayacağı yüksek katma değerle kendi alanında çok önemli bir projedir. Şimdi sıra Türksat 5B uydumuzda. TÜRKSAT 5B uydumuzun testleri sürüyor. Amacımız bu uydumuzu yılın son çeyreğinde yine Falcon 9 roketiyle uzaya göndermektir.

- TÜRKSAT 5B'nin hizmete girmesiyle veri iletişim kapasitemiz 15 kat artacaktır. Türksat 6A uydumuzu ürettik, test aşamadındaki uydumuzu önümüzdeki yıl fırlatmayı planlıyoruz. Böylece Türkiye, dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecektir.

- Kamu hizmetlerinin neredeyse tamamına yakınının elektronik devlet sistemi içinde yürütülebildiği bir dönemde yaşıyoruz. Bizim gençliğimizde cep telefonu veya bilgisayarda birkaç tuşa basarak gerçekleştirdiğimiz işlemlerin her biri için günlerce, haftalarca, aylarca, yıllarca uğraşmak gerekiyordu. İnsanların birbirleriyle iletişimi, görüşmesi, konuşması için belli programlara ihtiyaç vardı. Bugün cep telefonu ve onun üzerindeki uygulamalarla saniyeler içinde dünyanın her köşesindeki insanla iletişime geçmek mümkündür.

- Kimi yerlerde dijital çağın her imkanı varken, kimi yerlerde hala ilkel dönemin şartlarıyla mücadele eden topluluklar var. Her alanda kritik öneme sahip dijital altyapıyı daha da geliştirmekte kararlıyız. Ülkemizi dijitalleşmenin getirdiği küresel değer sisteminin en üstüne çıkarmak için fiber altyapı başta olmak üzere gereken adımları daha hızlı atmanın kararlılığı içerisindeyiz. 

- Asıl büyük tehditlerin konvansiyonel yöntemler yanında siber uzaydan da geleceğinin bilinciyle güçlü bir siber savunma mekanizması oluşturacağız. 15 Temmuz'da bu merkezde şehit olan iki kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesine sabırlar diliyorum. Ve bu şehitlerimizle ülkemiz yükseldi. Yükselmeye devam ediyor. Bu duygularla bir kez daha hizmete alma vesilesiyle Türksat 5A uydumuzun ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini Allah'tan diliyorum.

- Yapay zeka teknolojilerinde öne geçmemizi sağlayacak strateji çalışmamızı yakında kamuoyuyla paylaşacağız

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji