Erdoğan’ın burs övgüsüne CHP’den altın hesabıyla yanıt!

Erdoğan’ın burs övgüsüne CHP’den altın hesabıyla yanıt!

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Kaya, “O dönem 45 liraya bir buçuk çeyrek altın alınıyordu. Şimdi 850 liraya bir gram altın alamıyor” diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Erdoğan’ın açıklamalarını eleştirerek, “AKP’nin 20 yılda Türkiye’yi getirdiği yere ilişkin açıkladığı veriler gerçeği yansıtmıyor. En yanıltıcı verilerden biri de üniversite öğrencilerine verilen burs ve kredi miktarları oldu” dedi.

‘ÇEYREK ALINIYORDU GRAM ALINMIYOR’

Enflasyon üzerinden öğrencinin durumunu verdiği örneklerle anlatan Kaya, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda şöyle konuştu:

“Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 182 binden 851 bine kadar yatak kapasitesini çıkardığını açıkladı. 4 milyon öğrencinin üniversiteye gittiği yerde 850 bin yatak kapasitesini 20 yılda bir başarı gibi anlattı. 20 yıl önce 45 lira burs verdiklerini, şimdi 850 lira verildiğini övünerek anlattı. 45 liraya bir buçuk çeyrek altın alabiliyordu öğrenci. Şimdi 850 liraya bir gram altın alamıyor. Çeyreğin yarısını dahi alamıyor.

“Erdoğan ‘Yüksek lisans öğrencisine 90 lira veriliyordu biz bin 700 liraya çıkardık dedi.’ 90 liraya o dönem 3 çeyrek altın alınabiliyordu, şimdi bin 700 liraya bir çeyrek altın alınabiliyor. 20 yıl önce aldığı bursla, bir buçuk çeyrek altın alan bir öğrenci bugün bir gram altın alamıyor.