Erdoğan'ın 'dindar nesil' talebi MEB'de 'namaz kursu' açılımıyla karşılık buldu

Erdoğan'ın 'dindar nesil' talebi MEB'de 'namaz kursu' açılımıyla karşılık buldu

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yinelediği 'dindar nesil' talebi KYK yurtlarının ardından MEB'de de yanıt buldu.Milli Eğitim....

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yinelediği 'dindar nesil' talebi KYK yurtlarının ardından MEB'de de yanıt buldu.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, öğretim programları kapsamında, “Namazı Öğreniyorum Kurs Programı” başlattı. Katılım için “Yedi yaşından büyük olmak” şartının koşulduğu programın tanıtımında, “Hanefi mezhebi mensupları göz önünde bulundurularak içerik oluşturulmuştur” dendi.

Birgün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre Ensar Vakfı, TÜGVA, İlim Yayma Cemiyeti ve Hayrat Vakfı gibi kuruluşların da aralarında yer aldığı çok sayıda vakıfla işbirliği anlaşması imzalayan MEB Hayat Boyu Genel Müdürlüğü, “Namazı Öğreniyorum” isimli yeni bir öğretim programı hazırladı. Programa, yedi yaşından büyük tüm okuryazarların katılabileceği belirtildi. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün Şubat 2019’da onayladığı, “Namazı Öğreniyorum” programının içeriği, Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli alan öğretmenleri ile “Alan uzmanları” tarafından oluşturuldu.

DERİNLEŞTİRME

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı eğitim kurumlarının yanı sıra diğer kurumlarca açılan ve eğitim öğretime uygun ortamlarda da uygulanabileceği ifade edilen programın içeriğinin “Türkiye’de yoğunlukla bulunan Hanefi mezhebi mensupları göz önünde bulundurularak” oluşturulduğu bildirildi. Eğitimcilerden, “Katılımcıların merak uyandırma, çözümleme, derinleştirme etkinliklerini gerçekleştirmeleri” istendi.

İMAM HATİP MEZUNLARI

Kurs programında imam hatip liselerinde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yapanların yanı sıra imam hatip lisesi mezunlarının da eğitimci olarak görevlendirilebileceği açıklandı. Program dosyasının, “Eğitimcilerin Niteliği” başlığı altında, programda görevlendirilecek eğitimciler öncelik sırasına göre şöyle sıralandı:

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri,

Bu alanlara öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olanlar,

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanına kaynak teşkil eden üniversite programları mezunları,

İmam hatip lisesi mezunu olup İlahiyat Ön Lisans Programı’ndan mezun olanlar.

GÜNDE ALTI SAAT

Kurs, günde en fazla altı ders saati olacak şekilde toplam 24 saat olarak planlandı. Kurs için altı farklı konu başlığı hazırlandı. Sekizer saat olmak üzere en fazla ders saati, “Namazın Rükünleri ve Kılınışı” ile “Namaz Sureleri ve Duaları” konusuna ayrıldı. Kursta öğretilecek diğer konu başlıkları ise “Namazın Önemi, Abdest ve Teyemmüm, Namaz Çeşitleri, Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi” şeklinde kaydedildi.

Politika