Erdoğan’ın, milli güvenliğe aykırı bulduğu grevde anlaşma sağlandı

Erdoğan’ın, milli güvenliğe aykırı bulduğu grevde anlaşma sağlandı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘milli güvenliği bozucu nitelikte’ gerekçesiyle yasakladığı grevi sürdüren Schneider Enerji işçileri, işverenle anlaşma sağladı.

Grevdeki Schneider Enerji’de anlaşma sağlandı, ilk 6 ay için saat ücretlerine yüzde 46,3 oranına ilaveten seyyanen 20 TL, ikinci 6 ay için saat ücretlerine yüzde 18 zamma imza atıldı.

Toplu iş sözleşmesinde (TİS) anlaşma sağlanamayan yabancı sermayeli Schneider Enerji işçilerinin grevi, greve çıktıkları günün gecesinde milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu gerekçesiyle AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yasaklanmıştı. Yasak kararını tanımadıklarını açıklayan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler ise grevlerine devam etmişti.

Birleşik Metal-İş Sendikasından yapılan duyuruya göre anlaşma sağlandı.

GREVDE OLAN MESS’E ÜYE GREEN TRANSFO ENERGY TURKEY ENERJİ ENDÜSTRİSİ SAN. VE TİC. A.Ş. ( ESKİ İSMİYLE SCHNEİDER ENERJİ) İLE ANLAŞMA SAĞLANDI
MESS’e bağlı Green Transfo Energy Turkey Enerji Endüstrisi San. ve Tic. A.Ş. ( eski ismiyle Schneider Enerji) ile bugün (24 Ocak 2023) günü pic.twitter.com/lYOKWCUDDu

— BİRLESİK METAL-İŞ (@BirlesikMetal) January 24, 2023

Sendikanın sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre ücret zammı; birinci 6 ay için 31 Ağustos’taki saat ücretlerine yüzde 46,3 oranına ilaveten seyyanen 20 TL ikinci 6 ay için 28 Şubat 2023 tarihindeki saat ücretlerine yüzde 18 zam şeklinde oldu. Ancak Mart ayındaki son altı aylık enflasyon oranının yüzde 18’i aşması halinde, aşan kısmın tamamı 28 Şubat’taki ücretlere yansıtılacak.

Üçüncü 6 ay için 6 aylık enflasyon oranının üzerine saat ücretlerine 5,04 TL eklenecek, dördüncü 6 ay için ise 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacak.

Sosyal haklarda ise yıllık yüzde 100 zam yapılacak. Kurban Bayramı ödeneği için yüzde 120 oranında artış yapılacak.

Yapılan paylaşımda ayrıca “Bu hakların dışında işyerine özgü çeşitli kazanımlar elde edilmiştir. Anlaşmayla ilgili açıklama bu akşam fabrika önünde yapılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.