Erdoğan’ın ‘Saat 19.19 İstiklal Marşı’ çağrısını ADD de yapmış

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle vatandaşlara yaptığı saat 19.19’da İstiklal Marşı okunması çağrısının, 1 Mayıs’da Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından da yapıldığı ortaya çıktı.

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle vatandaşlara yaptığı saat 19.19’da İstiklal Marşı okunması çağrısının, 1 Mayıs’da Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından da yapıldığı ortaya çıktı.

Erdoğan, “Saat 19.19’da tüm stadyumlar ışıklandırılarak seslendirme cihazlarından İstiklal Marşı yayını yapılacaktır. Milletimizin tüm fertlerini aynı saatte evlerinin pencerelerinden veya balkonlarından İstiklal Marşı okumaya davet ediyoruz” demişti.

ADD 1 MAYIS’TA YAPMIŞ

Çağrının aynısının Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından 1 Mayıs tarihinde yapıldığı belirtildi.

ADD’nin 1 Mayıs’ta yaptığı çağrıda, “19 Mayıs 2020, 19.19’da, tüm yurttaşlarımızı evlerinin pencerelerinden ve balkonlarından ellerinde Türk bayraklarıyla İstiklal Marşımızı ve Gençlik Marşımızı okumaya çağırıyoruz” duyurusuna yer verildi.

ADD BAŞKANI ALTINIŞIK, “ERDOGAN’IN ÇAĞRISINI OLUMLU BULUYORUZ”

Konuya ilişkin ANKA Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Atatükçü Düşünce Derneği Başkanı Hüseyin Emre Altınışık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendileri ile aynı noktada buluşmasını olumlu karşıladıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Bir süre önce 19 Mayıs ruhunu yaşatmak için hiçbir siyasi parti, makam ve mevki ayırımında bulunmaksızın herkesi balkonlarından İstiklal Marşı okuyarak milli mücadele anlayışı ile Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkma çağrısında bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu söylemi son derece olumlu bir çağrıdır. Cumhurbaşkanının toplumun genel nabzını tuttuğunun göstergesidir. Cumhurbaşkanının bu konuda sergilediği milli duruşu kabul ediyoruz.”

ATATÜRK’ÜN KAZANIMLARINA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in milletin gönlünde ve vicdanında eşsiz yerini koruduğunu vurgulayar ADD Başkanı, “Belli bir kesimi ve belli bir siyasi partiyi kastederek söylemiyorum ancak Atatürk’ün kazanımlarına millet kadar siyasiler, bürokratlar ve devletin kurumları da sahip çıkmalıdırlar. Atatürkçüyüm demekle Atatürkçü olunmuyor, uygulamada da samimiyet gerekiyor” diye konuştu.

DEVLETİN KURUMLARI İYİ SINAV VEREMİYOR

Atatürk’ün eleştirilemez bir kimlik olmadığının ancak herkesin eleştiri yaparken saygı çerçevesine dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Altınışık, Cumhuriyet kazanımlarını korumak ve Atatürk’ün ruhunu yansıtmak açısından bazı devlet kurumlarının iyi sınav veremediklerini de öne sürdü.

Koronavirüs salgını nedeniyle sadece Türkiye’nin değil dünyanın da büyük bir sınav verdiğine işaret eden Altınışık, “Bu süreçte ayakta kalmak ve varlığımızı koruyabilmek adına küreselleşme modelinden, küçülme sürecine geçen dünyada özellikle Atatürk’ün ulus devlet modeline sonuna kadar sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

MÜCADELEDEN ASLA VAZGEÇMEYİZ

Cumhuriyetin kazanımları ve Atatürk değerlerine karşı yapılan saldırıların son yıllarda artarak sürdüğüne dikkat çeken Altınışık, şunları söyledi:

“Bir milleti yok olmaktan kurtarıp, büyük mücadeleler sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmaya ömrünü adayan Mustafa Kemal Atatürk’e saygı duyulması gerekir. Saygı çerçevesinde eleştirilebilir ancak milli, insani ve vicdani değerleri göz ardı ederek Cumhuriyet ve Atatürk’e saldıranlar başarılı olamayacaklardır. ADD olarak Cumhuriyet ve Atatürk’ün kazanımları konusunda verdiğimiz kararlı mücadele nedeniyle, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı gibi önemli isimleri şehit verdik. Karanlık odakların her zaman hedefinde olsak da ferman elimizde çalışıyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerini, Anayasal düzeni hukuk kuralları çerçevesinde sonuna kadar Atatürk’e verdiğimiz sözle savunarak, mücadele etmeye devam ediyoruz.“

[caption id="attachment_166151" align="alignnone" width="1000"] Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan[/caption]

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat