Eren Erdem yazdı: Diktatör devirme sanatı

Eren Erdem yazdı: Diktatör devirme sanatı

Gazeteci ve yazar kökenli bir milletvekili olan Erdem’in 10. Kitabı olarak raflara giren ''Diktatör Devirme Sanatı,’ popülist iktidarla mücadelenin teorisi altbaşlığı ile çıktı. Kitapta Erdem popülizmi anlatıyor. Ama genel...

Gazeteci ve yazar kökenli bir milletvekili olan Erdem’in 10. Kitabı olarak raflara giren ''Diktatör Devirme Sanatı,’ popülist iktidarla mücadelenin teorisi altbaşlığı ile çıktı. Kitapta Erdem popülizmi anlatıyor. Ama genel kabullerden arındırılmış, sosyal bilimsel bir içerikle okuyucuyla buluşuyor. Erdem kitabı için “24 saatte okunur ve 25. saat itibariyle hem okuyanı, hem memleketi değiştirir'' diyor.

Kitabın çarpıcı başlıkları şöyle:

“Erdoğan’ın kazanmasının tek sebebi, toplumsal muhalefetin popülizm kavramını ve yöntemlerini bilmemesinden kaynaklıdır. Erdoğan; devleti elitlerden alıp millete vereceğim diyerek geldi. Zaten tarih boyunca tüm popülistler bunu yaptılar. Elitlerle başlayan mücadele, zaman içerisinde Erdoğan’ın yarattığı ''gerçek millet ile ötekiler’ arasındaki savaşa dönüştürüldü. Bu bir yöntemdir. Şeytanlaştırılan muhaliflerin kavramları ve söylemleri, ''gerçek millet’ olarak tanımlanan kitlenin dünyasından soyutlandı.

Diğer aşama ise “kültürel hegemonyaydı.'' Kültürel alan işgal edildi. Medya ele geçirildi. Yaratılan şeytanlar ve popülist sihirbazın gücüne güç katacak söylemler üzerinden kitleler konsolide edildi. Mahalleler arasındaki duvar kalınlaştı.

Bunları zaten biliyoruz diyeceksiniz. Evet! Ama bilmediğimiz şey; bu türden iktidarlarla nasıl mücadele edileceğidir. İşte bu kitapta tam olarak bunu anlatıyoruz.''

Erdem; “kitabı 24 Haziran kararından önce yazdım. Bir seçim kitabı değil, ama seçim kazandıracak siyasal ve politik içeriği ortaya koyan bir kitap. Her vatandaşın okuyabileceği bir metin. En önemlisi, seçim sürecinde neyi nasıl yapmak ya da yapmamak gerektiğini çok açık bir dille ortaya koyuyor. Bu nedenle okunmalı'' dedi. Kitabın tüm yazar gelirleri ÇYDD’ye aktarılacak.
eren-erdem1.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat